Nie wytrzymuję ze sobą. Jak mam sobie poradzić?

Witam! Mam 13 lat, 167 cm wzrostu i ważę 66-67 kg ; / (w wakacje ważyłam jeszcze 60 kg, ale teraz strasznie utyłam, prawdopodobnie przez to, że dużo jadłam) Mój problem polega na tym, że ja siebie nie akceptuję, chcę jak najszybciej schudnąć do wagi 47-53 kg. Stosuję dietę niskokaloryczną, jem ok. 100-200 kcal. Np. jogurt naturalny i jabłko (na dzień). Dużo osób mi mówi, że wcale nie jestem gruba, ale ja siebie widzę jako najgrubszą.

Mam problem również z tym że jak coś zjem nadprogramowo np. 1 kanapkę to mam straszne wyrzuty sumienia, wpadam w histerię, zaczynam płakać, mówić sobie, że jestem słaba, że jestem beznadziejna, że jak tak będę robić, to nigdy nie dojdę do perfekcji. Ja po prostu już ze sobą nie wytrzymuję, wstydzę się wychodzić na ulice, do przyjaciół. Chcę nosić ubrania, które mi się podobają, ale nie mogę, bo wszystko mi się wylewa i wyglądam jak świnia. W domu najczęściej ćwiczę, staram się ćwiczyć w każdej wolnej chwili. W tyg. też mam dużo zajęć, w sumie codziennie (karate, taniec). Jak mam sobie ze sobą poradzić ? Niektórzy mi mówią, że jak będę tak postępować, to mogę wpaść w anoreksję, ale ja jakoś w to nie wierzę, bo jestem grubą świnią i nigdy chyba nie będę chuda .. ; ( Jestem załamana.

KOBIETA, 13 LAT ponad rok temu

Soki ekologiczne

 Joanna Moczulska-Rogowska
Joanna Moczulska-Rogowska

Witam.

Niepokojącymi objawami mogą być: zaburzony obraz własnego ciała, którego wskaźnikiem jest często to, że dana osoba uważa siebie za otyłą, gdy osoby z otoczenia twierdzą, że tak nie jest; nie lubi siebie, nie akceptuje swojego wyglądu a także poświęca zbyt dużo uwagi sprawom związanym z jedzeniem i masą ciała, ma poczucie winy gdy zje wg niej za dużo, powoduje wymioty itp.
O zaburzeniach odżywiania możesz się dowiedzieć dzięki informacjom zawartym w poniższych artykułach:
http://portal.abczdrowie.pl/zaburzenia-odzywiania-jak-je-rozpoznac
http://portal.abczdrowie.pl/objawy-anoreksji
http://portal.abczdrowie.pl/anoreksja-jak-rozpoznac-objawy

Warto być pamiętała, że młode osoby, zwłaszcza dziewczęta, w okresie pokwitania, który przypada w zaokrąglenia na 12 – 19 r. ż., mają problem z akceptacją własnego ciała. Problem ten jest naturalny, bowiem wynika z tego, że ich ciało diametralnie się zmienia, zmieniają się jego proporcje, kształt, zwiększa się tkanka tłuszczowa, która jest niezbędna do tego aby dziewczyna mogła osiągnąć dojrzałość płciową. Ciało dojrzewającej osoby podlega ciągłym przekształceniom, dlatego nie może być porównywane ani z ciałem dziecka a tym bardziej z ciałem dorosłej osoby.
Podkreślam także, że aby ciało młodej osoby mogło zdrowo dojrzewać potrzebuje energii, którą dostarczają mu pokarmy. Dlatego okres dorastania jest fatalnym czasem na stosowanie diet i odchudzanie się bez konsultacji ze specjalistą.
Wspomniałaś o tym, że jesteś osobą aktywną – wysiłek fizyczny dla zdrowej osoby jest wskazany w każdym okresie życia, jednak pamiętać należy, że powinien być odpowiednio dawkowany. Nie może prowadzić do nadmiernego zmęczenia, wycieńczenia organizmu. Nadmierny wysiłek fizyczny przy niskokalorycznej diecie nie jest zalecany, zwłaszcza dla osób w Twoim wieku.

Zawsze możesz udać się do lekarza i zapytać, czy masz odpowiednią wagę w stosunku do swojego wzrostu i wieku. Jeśli lekarz stwierdzi nieprawidłowości zaleci odpowiednie działania.

Pozdrawiam serdecznie!

redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty