Nieprzyjemne uczucie ciężkości i wzdęcia oraz oponka na brzuchu - jak się ich pozbyć?

Dzień dobry. Mam 25 lat, 170 cm wzrostu i obecnie ważę 66 kg. Generalnie przez ostatnie 6 miesięcy schudłam 6 kg, do niedawna ważyłam 72 kg. Stosowałam dietę, którą sama stworzyłam. Generalnie moim problemem była zbyt duża ilość słodyczy i słonych przekąsek. Ograniczyłam słodycze i cukier, a także sól. W dietę włączyłam więcej błonnika, czyli codziennie do obiadu przyrządzałam np. brokuły, zieloną fasolkę, jakieś warzywka gotowane na parze. Ostatnio zamieniłam też mięso, ponieważ słyszałam, że mięso z indyka ma najmniej kalorii. Staram się też pić dużo wody. Odstawiłam także napoje gazowane typu cola, pepsi, fanta itp., których wcześniej wypijałam dość sporo. To była moja pierwsza dieta, jaką kiedykolwiek stosowałam i jestem zadowolona z jej efektów. Ostatnio jednak waga stoi w miejscu, a chciałam zgubić jeszcze kolejne 6 kg. Zapomniałam dodać, że pracuję w pizzerii i codziennie zmagam się z pokusą zjedzenia pizzy. Aby łatwo nie ulec, zabieram do pracy dużo owoców - jabłka, kiwi, banany, jakieś owocowe sałatki, jogurty, orzechy, migdały i dużo wody. Jednak problem, który mnie bardzo niepokoi, polega na tym, że po zjedzeniu np. obiadu czy kolacji, mój brzuch robi się bardzo wydęty. Jest to uciążliwe, bo nie wygląda zbyt estetycznie. Chciałam dodaĆ, że porcje, ktore zjadam nie są duże, ponieważ od kiedy zaczęłam stosować dietę, to zjadam porcje mniejsze przez pół, a mimo to brzuch robi się wydęty. Kolejny problem to oponka na brzuszku i tzw. boczki, ale znalazłam tutaj odpowiednie ćwiczonka, więc postaram się je wcielić w swój codzienny plan dnia. Dziękuję i pozdrawiam
25 LAT ponad rok temu

Witam,

wzdęcia i wydęty brzuch są częstym problemem zwłaszcza u kobiet. Jesz dużo owoców, które ulegają naturalnej fermentacji w żołądku, dodatkowo wprowadziłaś do swojej diety produkty bogatobłonnikowe (warzywa i produkty pełnoziarniste), które również mogą powodować wzdęcia. Rozwiązaniem dla Ciebie powinno być zwiększenie ilości przyjmowanych płynów w postaci wody lub herbatek owocowych, zielonej czy czerwonej do około 2 l dziennie. Powinnaś również zacząć uprawiać sport, który dodatkowo pobudza przemianę materii i stabilizuje dzięki temu pracę przewodu pokarmowego. Spróbuj również zwiększyć wypijanie produktów fermentowanych tj. maślanki, kefiru czy jogurtu naturalnego, które również mają dobroczynne działanie na perystaltykę jelit. Po pewnym czasie Twoje problemy powinny się zmniejszyć lub całkowicie ustąpić.

Jeśli chodzi o Twoją dietę, to wydaję się być prawidłowa, trudno jest mi to precyzyjnie stwierdzić bez dokładnego wywiadu żywieniowego. Nie martw się również chwilowym zahamowaniem utraty masy ciała, jest to normalny proces podczas odchudzania. Organizm musi się przyzwyczaić do nowego trybu życia, dodatkowo podczas stosowania diety nasza przemiana materii ulega obniżeniu, czego wynikiem jest właśnie zahamowanie chudnięcia. Proces ten zazwyczaj mija.

Pozdrawiam.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty