Niespokojny sen u dziecka

Witam! Szukam porady na niespokojny sen dziecka, dziecko ma rok i 9 miesięcy. Czy powinnam udać się do pediatry?????

Witam, mało pisze Pani o tym, jak przejawia się niespokojny sen dziecka. Czy jest tak, ze dziecko często się wybudza, płacze, krzyczy przez sen, po przebudzeniu? Generalnie niespokojny sen u maluszka może być przejawem odreagowywania skumulowanych w ciągu dnia napięć. Proszę zadbać o to, by dziecko miało zapewnioną stałość i powtarzalność następujących po sobie aktywności w ciągu dnia, poczynając od stałej pory śniadania, kończąc na rytuale zasypiania (np. w takiej kolejności: kąpiel, kolacja, mycie ząbków, czytanie bajki, opowieść o tym, co zdarzyło się w ciągu dnia, kołysanka). Opowieść o zdarzeniach z minionego dnia powinna uwzględniać nazywanie doświadczonych przez dziecko emocji, w tym lęku, strachu, złości. Nazwanie "trudnych" emocji daje dziecku okazję do spotkania się z nimi w obecności ważnej, bliskiej osoby, dającej poczucie bezpieczeństwa i panowania nad sytuacją. Opowieść powinna uwzględniać odpowiedzi dziecka i zmierzać w kierunku pozytywnego rozwiązania, czyli np: (powiedzmy, że imię dziecka to Oliwier) "I potem spotkaliśmy tego dużego psa, pamiętasz? "Uhum" "Był naprawdę duży i chyba Oli się go trochę bał? "Tak, Oli bał" " I wtedy tata wziął Oli na ręce, tak, i powiedział: Teraz Oli jest bezpieczny, jest u taty, tak, i już nie musi się bać i Oli się cieszył, tak?", "Tak, Oli cieszył". Podany przykład nazywania emocji wpleciony został w opowieść, jednak warto pamiętać, że nazywanie doświadczanych przez dziecko (nawet bardzo malutkie) emocji, sprzyja nabywaniu przez nie zaufania do siebie w zakresie radzenia sobie z nim.
Jeśli jest tak, że coś w zachowaniu dziecka związanym ze snem budzi w dalszym ciągu Pani niepokój, proszę skonsultować to z pediatrą nakreślając dokładnie sytuację: częstotliwość wybudzeń oraz towarzyszące temu zachowania. Prawdopodobne jest, że pediatra szukając przyczyn problemu zada kilka pytań dotyczących czuwania dziecka, np: stałości rytuałów, stałości pór drzemek, posiłków, spacerów, ogólnego nastroju dziecka, chęci do zabawy itd. Odpowiedzi na te pytania mogą naprowadzić na odpowiedź, jakie zachowania wprowadzić/zmienić tak, by sen maluszka mógł być nieprzerwany.

Pozdrawiam i życzę rychłego znalezienia pomyślnego rozwiązania.
Danuta Michalczyk