Zapytaj lekarza

7 4 0 , 3 6 4

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Nocne koszmary, jęki i krzyki przez sen

Witam, jestem przeciętnym 17-latkiem, lecz od pewnego czasu zacząłem mieć problem, który występuje coraz częściej, a mianowicie jęczę przez sen, czasami nawet przeradza to się w krzyk, gdyż śnią mi się koszmary, które czasami bardzo mnie dotykają, a czasem mniej (jakieś historie z filmów, ew. moja bujna wyobraźnia). Boję się zasypiać, muszę robić to przy telewizorze, ponieważ wtedy zapominam o wszystkim. I tu jest właśnie problem, ponieważ zaczyna to się dziać coraz częściej. Zwróciła mi na to uwagę moja matka, która jest bardzo religijna, ja natomiast sądzę odwrotnie, więc powiedziała mi, żebym przestał oglądać horrory itp., ponieważ coś mnie jeszcze opanuje. Uważam to za dziwny sposób zmuszenia mnie do tego przez moją matkę, chociaż i tak wzbudziło to we mnie pewien niepokój, więc proszę o pomoc, co zrobić, żeby takie sny przestały nawracać i móc zasypiać bez żadnego lęku oraz żeby problem jęku zniknął. Z góry dziękuję za pomoc.

MĘŻCZYZNA, 17 LAT ponad rok temu

Co łączy bezsenność z depresją?

Czy depresja wpływa na zaburzenia snu? Psychiatra dr n. med. Michał Skalski wyjaśnia, jaki jest związek między depresją a bezsennością. Tłumaczy również, jaki charakter ma bezsenność w depresji.

Witam serdecznie!

W pierwszej kolejności powinien Pan powrócić do właściwej higieny snu- zasypianie przy telewizorze to nie jest rozwiązanie i działania takie nie są wskazane, podobnie jak oglądanie filmów, które następnie wywołują u Pana koszmary senne, zdecydowanie powinien Pan zmienić gatunki oglądanych pozycji. Warto również zwrócić uwagę jak wygląda Pana łóżko, czy wywietrzony jest pokój. Nie powinien Pan również w godzinach popołudniowych przyjmować produktów, które mogą spowodować kłopoty ze snem - coli, kawy, mocnej herbaty. Przed snem warto zadbać również o relaks.
Jeżeli jednak to nie wystarczy warto zastanowić się nad pomocą psychologa, być może psychoterapia przyniosłaby pożądany efekt i spokojny sen.

Polecam jeszcze artykuły poświęcone tej tematyce:
http://portal.abczdrowie.pl/relaks-przed-snem
http://portal.abczdrowie.pl/koszmar-senny

Pozdrawiam

Lekarz specjalista chorób wewnętrznych. Autorka wielu profesjonalnych publikacji medycznych.
0

Witam Cię Serdecznie,

Co zrobić?
Zrezygnować z oglądania horrorów, bo najwyraźniej Ci to nie służy.
I zadbać o ośmiogodzinny regularny sen...

Życzę Ci wszystkiego najlepszego,
irena.melnik.madej@gmail.com

Psycholog, trener w zakresie rozwoju osobowości
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy