Objadanie się podczas próby utrzymania wagi po odchudzaniu

Mam 21 lat, 155 cm wzrostu i 45 kg wagi. Jakiś czas się odchudzałam i ograniczałam jedzenie. Chciałam przez stabilizację utrzymać wagę, jednak nie wytrzymałam. Teraz moje jedzenie wygląda tak, że przez kilka dni utrzymuję kaloryczność na poziomie 1700, a później się objadam. Chciałabym to zatrzymać. Kiedy objadam się to do bólu brzucha. Ile powinnam spożywać kalorii aby utrzymać wagę na takim samym poziomie. Mam siedzący tryb życia. Chodzę jednak codziennie na 30 min spacery i ćwiczę 20 min.

Mgr Anna Pujanek Dietetyka, Leszno

Pani BMI wynosi 18,7, co mieści się w dolnej granicy normy. Warto zacząć spożywać posiłki regularnie, w stałych odstępach czasowych - apetyt wróci do normy, a ochota na obfite przekąski powinna ustąpić. Jeśli problem będzie się utrzymywał pomimo racjonalnego i zbilansowanego odżywiania, polecam skonsultować się z dietetykiem lub psychodietetykiem, w celu ustalenia przyczyny zachowania i wdrożenia odpowiedniego leczenia dietetycznego. Pozdrawiam

Witam.Starać się jeść 5 posiłków o stałych porach po pewnym czasie nie powinna Pani czuć ochoty na podjadanie czy jedzenie posiłków większych objętościowo.Proponowałbym także udać się do dietetyka.Pozdrawiam

Droga Pani!

Zachęcam do dokładnego przeanalizowania swojego dotychczasowego żywienia. Możliwe, że spożywa Pani potrawy nie zapewniające odpowiedniego odżywienia organizmu, w związku z czym organizm domaga się ich w postaci chęci do objadania się wszystkim, co popadnie. Proponuję zastanowić się również nad sytuacjami, podczas których dochodzi do chęci nadmiernego jedzenia. Może są to dosyć stresujące sytuacje?

Pozdrawiam!

Witam,
Zachęcam Panią do poszukania kontaktu z terapeutą bądź psychodietetykiem. Być może podjadanie stanowi próbę redukcji napięcia, czemu będziecie mogli przyjrzeć się w kontakcie indywidualnym. Warto poszukać źródła opisanej niestabilności w diecie również pod kątem emocjonalnych.
Pozdrawiam,
Katarzyna Batugowska

Witam Panią,

trudno jest określić Pani zapotrzebowanie energetyczne przy tak niewielkiej ilości informacji na Pani temat. Uważam jednak że te 1700kcal jest wystarczające. Objadanie się może doprowadzić do zaburzeń odżywiania. Zastanawiam się czy Pani posiłki są zbilansowane i czy jada Pani regularnie 5 posiłków dziennie. Jeżeli dieta jest źle dobrana to może pojawiać się wilczy apetyt. Kaloryczność diety to nie wszystko liczy się także jej skład. Jeżeli jadłospis jest niepoprawnie zbilansowany to organizm zaczyna domagać się składników odżywczych których Pani nie dostarcza.
Jeżeli byłaby Pani zainteresowana można opisać mi na maila swój przykładowy dzień - co Pani zjada, jakie porcje, jak często są posiłki, ile czasu po przebudzeniu zjada Pani śniadania a ile czasu przed snem kolację itp. Ja chętnie zerknę i wskażę ewentualne błędy żywieniowe.
kontakt: joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
Dietetyk

Szanowna Pani,
Powinna Pani przyjmować dziennie ok. 1800 kcal. Spożywanie 4-5 posiłków dziennie o stałych porach (w odstępach co 3-4 godz) powinno zniwelować problem napadów głodu.

Z poważaniem,
mgr Sławomir Kula, dietetyk kliniczny - Poznań
Poradnia Dietetyczna Świat Odżywiania
www.swiatodzywiania.pl