Ocena rozwoju mowy u 4-latki

Moja 4 letnie córka jest gadułą po Nas--rodzicach. W domu mówi wszystko dobrze, lecz przy obcych jakby chciała powiedziec wszystko na raz i nie ma to sensu np: ile śniegu spadło, tam swieci sie kościół zobacz, bawiłam sie i spadłam bam na ziemię. Ma respekt do obcych ,jak mówi do kogos to jakby się stresuje. W domu jest wszystko dobrze- mówi powoli i ładnie. Moze ma za duzo wiedzy i tak jej ta mowa wychodzi, lub nie ma tylu zasobów słów nie wiem. Co o tym sądzicie.

Witam. Zbyt mało danych podaje Pan, by można było zdiagnozować Córkę lecz to, co Pan opisał jest niepokojące - może świadczyć o zaburzeniach semantyczno-pragmatycznych. Radziłabym udać się z Córeczką na konsultację do neurologopedy.

Z wyrazami szacunku.
Anna Tońska-Szyfelbein, neurologopeda, logopeda wczesnej interwencji, terapeuta SI
http://www.logo-ped.gda.pl

Na pewno córcia chce przekazać wiele informacji, stąd czasami buzia nie nadąża za tym co myśli głowa :-), dodatkowo stres też ma wpływ na jej sposób wypowiadania się. Warto córkę wspierać w takich momentach, żeby nie czuła stresu.