Od anoreksji do nadwagi

Witam, nazywam się Wiola mam 17 lat, nie wiem dokładnie, ile ważę, ponieważ bardzo boję się stanąć na wagę.Ostatnim razem czyli na początku czerwca ważyłam 79 kg przy wzroście 168 cm. Wiem, ze to dużo, ale nigdy wcześniej tyle nie ważyłam. W wakacje 2011 roku postanowiłam się odchudzać i schudłam do 45 kg, przy tym wpadając w anoreksje. Wraz z odchudzaniem pojawiły się problemy z tarczyca, w dodatku od której się tyje. Teraz nie moge schudnac, pomimo porad dietetyka. Prosze o pomoc, boje się.

Roma Wojtewicz Dietetyka, Poznań

Witam Przede wszystkim proszę postarać się podejść do kwestii odchudzania za spokojem i pozytywnym nastawieniem - dieta nie może być karą i głodówką, a jest jedynie zmianą stylu życia na bardziej aktywny i nawyków żywieniowych na zdrowsze. Tak znacząca utrata masy ciała, która wiązała się z wystąpienie m anoreksji była przyczyną niewłaściwego odchudzania i doprowadziła do wyniszczenia organizmu, oraz efektu jo-jo. Przede wszystkim warto pamiętać, że aby utrata masy ciała była skuteczna potrzeba czasu i wytrwałości. Ważne jest, aby rozłożyć dzienną racje pokarmową na 5 posiłków. Spośród produktów zbożowych dobrze byłoby wybierać pełnoziarniste. Źródłem białka w diecie powinno być chude mięso i produkty mleczne o niskiej zawartości tłuszczu. Unikać należy wszelkiego rodzaju słodyczy, dosładzanych napojów i kalorycznych przekąsek, a zastąpić je owocami i warzywami. Jednocześnie należy włączyć regularną aktywność fizyczną - ćwiczyć każdego dnia minimum 30 min. Problemy tarczycy należy leczyć zgodnie z zaleceniami lekarza. Przy takim trybie życia masa ciała powinna stopniowo maleć, jednak nie będzie to gwałtowny spadek. Dzięki temu możliwe jest uregulowanie metabolizmu i uniknięcie efektu jo-jo. Jednocześnie proszę pamiętać, że utrata masy ciała ma na celu lepsze samopoczucie i poprawę stanu zdrowia - nie jest wyznacznikiem naszej wartości.