Od czego zacząć trening przy otyłości i braku kondycji?

Kobieta, 30 lat. Mam bardzo dużą otyłość, BMI 40. Wprowadziłam dietę 1200 kcal, ale wiem, że to nie wystarczy. Moja kondycja fizyczna jest zerowa, ciśnienie krwi lekko podwyższone. Problemem jest puls, zawsze ok. 90. Jaki rodzaj ćwiczen będzie dla mnie odpowiedni?
ponad rok temu

Lek. Marta Hat

Jeśli nie podejmowała Pani ostatnio żadnej aktywności fizycznej lub w przypadku, kiedy ostatnia wizyta kontrolna miała miejsce dawno, należy koniecznie porozumieć się z lekarzem, aby uniknąć potencjalnych niekorzystnych następstw (incydenty sercowe, złamania czy wylewy krwi do siatkówki).
Przy takim stanie kondycji fizycznej i lekko odbiegających od normy parametrach układu krążenia należy bardzo ostrożnie i stopniowo wprowadzać trening. Początkowo powinny to być ćwiczenia nieobciążające zbytnio serca oraz stawów, np. spacery czy też basen lub rower. Można zacząć od 15 minut 2-3 razy w tygodniu. Później, kiedy wydolność się poprawi, należy stopniowo zwiększać długość i intensywność treningu.
Z czasem można włączać też ćwiczenia siłowe. Warto pamiętać o tym, że co prawda mięśnie ważą więcej niż tkanka tłuszczowa, ale powodują szybsze spalanie nadmiernych jej zasobów.
Przykładowe ćwiczenia, które może Pani wykonywać w domu, znajdują się na naszej stronie www. abccwiczenia. pl.
Pozdrawiam serdecznie