Odchudzanie a trzy posiłki dziennie

mam 15lat ,160cm wzrostu i ważę 55kg i sądzę że to za dużo.. ile powinnam ważyć przy wzroście 160cm? jadam 3posiłki dziennie: małe śniadanie i kolacja zjadam przed godz. 18 najobfitszym posiłkiem jest obiad. staram się unikać słodyczy. codziennie po obiedzie chodzę na spacer. nie chcę jeść 5 posiłków dziennie bo uważam że to za dużo i mój organizm nie potrzebuje tyle i wystarczają mi 3posiłki. co mam jeść żeby schudnąć 5kg? PS. to prawda że zielona herbata przyczynia się do spalania kalorii?
15 LAT ponad rok temu

Roma Wojtewicz Dietetyka, Poznań

Witam Masa ciała jest w normie, dlatego nie ma powodu do odchudzania. Idea wprowadzenie 5 posiłków dziennie, nie oznacza zwiększenia podaży energii, a jedynie rozłożenie jej podaży, co sprzyja regulacji metabolizmu. Polecam więc próbę wprowadzenia chociaż 4 posiłków, dzięki czemu organizm nie wypracuje tendencji odkładania energii na zapas co przekłada się na wzrost poziomu tkanki tłuszczowej. Istnieją badania naukowe potwierdzające wpływ zielonej herbaty na wspomaganie utraty masy ciała poprzez wzrost termogenezy poposiłkowej, czy też zmniejszenie wchłaniania tłuszczu, jednak jest to efekt o niskim stopniu i ma jedynie charakter wspomagający. Polecam regularne picie zielonej herbaty, ponieważ wykazuje ona dodatkowo korzystny wpływ na zdrowie, dzięki zawartym w niej antyoksydantom (gł. gallusan epigalokatechiny) wspomagającym walkę z wolnymi rodnikami, a tym samym zmniejszającym ryzyko wystąpienia chorób metabolicznych, nowotworów, czy procesów starzenia się skóry.