Odchudzanie bez wykonywania ćwiczeń siłowych

Ze względu na kontuzję kręgosłupa nie mogę wykonywać ćwiczeń siłowych ,jak w takim razie schudnąć ,ograniczyłąm kalorie,nie jem kolacji nie jem słodyczy ,minął miesiąc i jestem w punkcie wyjścia , co blokuje moją wagę? Pomóżcie muszę zrzucić 10 kg .Po dwóch ciążach udało mi się schudnąć ale wtedy ćwiczyłam taraz przytyłam po lekach i już ponad rok usiłuję obniżyć wagę .Proszę o radę bo już prawie straciłam nadzieję że wrócę do formy

Szanowna Pani,
aby schudnąć wcale nie trzeba wykonywać ćwiczeń siłowych. Powiem więcej - są lepsze rodzaje treningów, które może Pani wykonywać np. trening wytrzymałościowy. Polecam Pani bardzo popularny nordic walking, który angażuje duże partie mięśniowe, bieganie lub pływanie. Intensywność treningu powinna mieścić się w granicach 65%-75% tętna maksymalnego (u Pani tętno maksymalne wynosi w przybliżeniu 180 uderzeń na minutę). Jeśli nie posiada Pani pulsometru, pozna Pani ten poziom aktywności po możliwości prowadzenia swobodnej rozmowy, bez zadyszki np. podczas biegu. Oczywiście wskazane są również ćwiczenia na konkretne partie ciała, jeśli np. chciałaby Pani wysmuklić uda czy poprawić wygląd brzucha. Odnośnie diety - nie zalecam rezygnacji z kolacji - jedną z zasad prawidłowej, zbilansowanej diety jest spożywanie pięciu posiłków w ciągu dnia, w tym kolacji, najlepiej na ciepło. Z uwagi na to, że nie podała Pani swojej wagi i wzrostu nie jestem w stanie obliczyć BMI (wskaźniku masy ciała), a tym samym udzielić bardziej szczegółowych porad. Najlepszym rozwiązaniem będzie kontakt z dietetykiem, który za pomocą wywiadu żywieniowego zawierającego informacje nt. dotychczasowego sposobu żywienia, poziomu aktywności fizycznej, współistniejących chorób, opracuje jadłospis dostosowany do Pani potrzeb i upodobań żywieniowych. Przy doborze rodzaju aktywności fizycznej proszę wziąć pod uwagę przebyty uraz kręgosłupa. Najlepiej proszę poradzić się u lekarza lub fizjoterapeuty. Życzę wytrwałości, powodzenia!

Witam serdecznie,

Zdecydowanie nie może się Pani głodzić, to najgorsze co możemy zrobić podczas redukcji wagi. Pisze Pani że ograniczyła kalorie - mam nadzieje że dostosowała je Pani do swojego dziennego zapotrzebowania. Nie może Pani dostarczać zbyt mało kcal ponieważ wtedy organizm przejdzie w ,,stan oszczędzania'' i zacznie robić zapasy, rezerwę (w postaci tkanki tłuszczowej) zabezpieczając się na ciężkie dni głodówki. Pisze Pani również że nie je kolacji a to też błąd. kolacja powinna być jedzona na około 3h przed snem. Powinna Pani stosować się do zdrowych nawyków żywieniowych. Posiłki powinny być spożywane regularnie (5 posiłków dziennie w odstępach 2,5-3h), bez dodatkowego dojadania pomiędzy wyznaczonymi godzinami. Nie można pomijać żadnego z posiłków, nie zamieniać kilku posiłków na jeden z wielu składników.
Dzień należy zaczynać od pełnowartościowego śniadania. W ten sposób od rana pobudzamy swój organizm do działania, przyspieszamy przemianę materii i każdy kolejny posiłek będzie lepiej trawione. Ostatni posiłek należy spożywać 3-4h przed snem. Powinna Pani również pić od 1,5 do 2 litrów wody dziennie, najlepiej pomiędzy posiłkami, aby zapewnić wystarczającą ilość płynów w organizmie. Dziennie dopuszcza się spożycie 2 łyżek oliwy z oliwek w potrawach. Należy unikać potraw smażonych i tłustych oraz żywności typu fast food. Można dowolnie stosować przyprawy i zioła aromatyczne ale ograniczać sól.
Unikamy również cukru, słodyczy a także żywności silnie przetworzonej typu instant, parówki, pasztety itp Należy czytać etykiety. Zawsze należy zwracać uwagę nie tylko na wartość kaloryczną, ale także na zawartość tłuszczów nasyconych, cukrów i sprawdzać, czy produkt zawiera mało sodu.
Dieta musi być zdrowa i prawidłowo dobrana. Ułożenie indywidualnie dostosowanej do Pani potrzeb diety wymaga spotkania osobistego, w celu przeprowadzenia odpowiednich pomiarów lub kontaktu drogą mailową w celu wypełnienia szczegółowego wywiadu zdrowotnego i żywieniowego.
W razie dodatkowych pytań lub chęci ułożenia indywidualnej diety dostosowanej do Pani dziennego zapotrzebowania oraz stylu życia zapraszam na konsultację lub zachęcam do kontaktu
tel. 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam Mgr Joanna Wasiluk
dietetyk