Odchudzanie i colitis ulcerosa

Witam mam 158 cm wzrostu i ważę 88 kg chciała bym bardzo powrócić do mojej wyjściowej wagi z przed 5 lat tj 58 kg,próbowałam już różnych diet ,ale zawsze kończyły się tak samo czyli efektem jojo,dodam ,że od dłuższego czasu choruję na colitis ulcerosa więc każda próba rozpoczęcia diety kończy się nawrotem choroby.Proszę o radę w jaki sposób mogłabym zgubić zbędne kilogramy nie narażając swojego zdrowia.Pozdrawiam i dziękuję za odpowiedz.

Witam serdecznie,

Błędem, który popełniała Pani do tej pory są różnego rodzaju diety niedostosowane do Pani potrzeb i zapotrzebowania kalorycznego. Śmiało mogę tak stwierdzić, gdyż wspomina Pani o efekcie jojo. Po właściwej diecie ułożonej przez specjalistę nie występuje efekt jojo, ani problemy z jelitami. Domyślam się ze diety które Pani stosowała były zbyt niskokaloryczne.
Musi Pani skupić się w tym momencie na pełnowartościowej i odpowiednio zbilansowanej diecie. Najlepiej jeść mniejsze porcje ale często aby organizm wciąż pracował a metabolizm przyspieszał. Jada Pani 5 razy dziennie w odstępach co 2,5-3h oraz pije około1,5-2l czystej wody mineralnej. Dodatkowo przestrzega Pani podstawowych zasad żywieniowych a efekty się pojawią. Dzień należy rozpocząć od pełnowartościowego śniadania zjadanego do 1h po przebudzeniu zaś kolację 3-4h przed snem. Powinna Pani również zrezygnować z żywności silnie przetworzonej, tłustej, kolorowych napoi oraz słodyczy. Zalecam wybierać chude białe mięsa, jedynie razowe pieczywo oraz brązowy ryż, makaron i gruboziarniste kasze. Należy zjadać dużo warzyw oraz owoce w celu dostarczenia cennego błonnika. Na kolację ograniczamy węglowodany a skupiamy się na białku.

Powinna Pani również wprowadzić aktywność fizyczną. Można skorzystać z siłowni pomocy trenera fitness lub ćwiczyć samodzielnie w domu. Przy ćwiczeniach należy zadbać o właściwą dietę. Trening powinien zaczynać się około 2h po posiłku lub jeżeli jest to niewielka przekąska to około 1h. W posiłkach okołotreningowych należy unikać tłuszczu, gdyż upośledzają odbudowę glikogenu.

W razie dodatkowych pytań lub chęci rozpoczęcia kuracji odchudzającej zapraszam na konsultację
tel 506225670
Pozdrawiam Mgr Joanna

Witam serdecznie, Pani sytuacja rzeczywiście wcale nie jest taka prosta. Nie wszystkie zasady zdrowego żywienia mają swoje przełożenie u osób chorych na colitis ulcerosa. Zasady te są skierowane do osób zdrowych, natomiast dla osób cierpiących na rożne schorzenia, zwłaszcza dieto zależne należy te zasady przekształcić w optymalny dla pacjenta sposób. Zatem, na pewno należy jeść 5x dziennie o stałych porach i pić 1,5-2 litrów wody dziennie pod warunkiem, że dotychczasowa terapia nie uszkodziła Pani nerek i nie cierpi Pani na ich niewydolność. W takiej sytuacji podaż płynów powinna być mniejsza. Również należy ograniczyć spożywanie cukrów prostych, czyli słodyczy. Warzywa, owoce i produkty wysokobłonnikowe to problem wielu cierpiących na colitis. Dieta dla tych osób powinna być ubogoresztkowa, czyli zawierać jak najmniej błonnika i tym podobnych substancji balastowych, gdyż obciążają one pracę chorych jelit i rzeczywiście mogą wywoływać dolegliwości chorobowe. Zatem wskazówka, by jeść tylko ciemne pieczywo, warzywa i owoce nie jest do końca dobra przy Pani schorzeniu. Radziłabym prowadzić dzienniczek i skrupulatnie zapisywać, które konkretnie warzywa i jakie pieczywo nie wywołują problemów jelitowych. Na pewno warzywa surowe i świeże owoce nasilają objawy choroby, więc trzeba by zacząć raczej od gotowanych i niewzdymających warzyw. Z owoców chorzy dobrze tolerują banany (również surowe)i np pieczone jabłko. Z warzyw ziemniaki (ale bez sosów), brokuły, marchewka. Dobrze by było, by wybrała się Pani do dietetyka, który pomoże Pani w ułożeniu takiego jadłospisu. Każdy chory na colitis ma swoją grupę produktów, które dobrze toleruje, i których nie toleruje wcale. Do tego dietetyk wypyta Panią o przyjmowane leki przeciwzapalne lub sterydowe (jeśli takie Pani przyjmuje przy swoim schorzeniu), bo możliwe, że właśnie przez tego typu leki nie może Pani zrzucić wagi, mimo że zasad Pani przestrzega. Choroba, na którą Pani cierpi wymaga opieki specjalisty, który pomoże Pani zrzucić wagę bez ryzyka nawrotu choroby. Pozdrawiam serdecznie i życzę dużo zdrowia.

Ewa Kozłowska Dietetyka, Warszawa

Diete dla Pani powinien ułożyć specjalista który uwzględni zarówno wskazania chorobowe jak i dobierze odpowiednią kaloryczność. Diety typu Dukan mogą nasilać dolegliwosci.