Odchudzanie u 13-latki przy dużej aktywności i astmie

Witam! Zwracam się do Państwa, gdyź mam potrzebę schudnąć do wagi, która wynosiłaby około 50kg. Obecnie mam165cm wzrostu i ważę 59kg. Mam 13lat. Ogólnie dużo się ruszam, trenuję siatkówkę, choć na treningach trener się złości, gdy się forsuję ćwiczeniami i dopada mnie kaszel, gdyź mam asmę. Jeśli taka informacja ma coś do rzeczy to jestem wegetarianką. Będę bardzo wdzięczna za pomoc!
13 LAT ponad rok temu

Roma Wojtewicz Dietetyka, Poznań

Witam
Twoja masa ciała jest w normie. Osiągnięcie masy 50 kg byłoby natomiast równoznaczne z niedowagą.
Aktywność fizyczna jest oczywiście jak najbardziej wskazana, jednak nie w takim wymiarze, który może zaszkodzić zdrowiu.
W kwestii diety polecam regularne spożywanie posiłków, mniejszych objętościowo, ale częściej. Ważne jest też,aby z uwagi na astmę zwiększyć podaż działających przeciwzapalnie antyoksydantów (bogate są w nie warzywa i owoce) oraz kwasów omega -3 .
Ponadto istotne jest ustalenie czy astma ma charakter alergiczny, a jeśli tak, co jest alergenem i z jakimi produktami spożywczymi dany alergen się krzyżuje, aby móc je wykluczyć.
Jeśli utrzymasz aktualny tryb życia i będziesz unikać kalorycznych przekąsek, słodyczy i żywności typu fast food, masa ciała pozostanie w normie.