Witam,
każdy wiek jest odpowiedni by zadbać o swoje zdrowie. Zawsze obowiązują te same reguły:
1. 5 posiłków dziennie - 3 podstawowe większe oraz 2 przekąski
2. picie min. 1,5l wody dziennie (wliczają się w to również herbaty ziołowe oraz owocowe )
3. wzrost spożycia warzyw
4. spożycie owoców w ilości nie większej niż 300g
5. zamiana produktów z białej mąki na produkty z mąki razowej
6. zamiana tłustych gatunków mięsa np. wieprzowiny, na chude jak np. indyk
7. zwiększenie ilości ruchu np. codzienne 30 minutowe spacery, Nordic Walking
Najważniejsze by dokonując z pozoru małych kroczków cały czas dążyć do obranego celu, nie zniechęcając się.
Warto odpowiedzieć sobie na pytanie: po co ja to robię? I zadawać je sobie zawsze w chwilach zwątpienia.
Pamiętać proszę, że chudnięcie jest procesem, który trwa czasem nawet kilka lub kilkanaście miesięcy w zależności od wielkości nadwagi czy otyłości. Potrzebny będzie więc czas.
Życzę powodzenia
Magdalena Kubik
Witam. Gratuluję podjęcia decyji o chudnięciu, bo w każdym wieku można to zrobić i jest to z korzyścią dla zdrowia. Zalecenia są takie jak przy każdej diecie odchudzającej, czyli więcej warzyw, pieczywo pełnoziarniste, wyłączyć słodycze i kaloryczne przekąski. Ale uwaga, wszystko zależy od Pani aktualnego stanu zdrowia, bo w pewnym wieku duże ilości błonnika pokarmowego, który występuje właśnie w warzywach, ciemnym pieczywie mogą drażnić przewód pokarmowy, objawiać się to będzie pobolewaniem w brzuchu, biegunkami, wzdęciami czy uczuciem gniecenia. Należy wtedy też jeść produkty z błonnikiem, ale należy ograniczyć jego drażniące działanie, czyli: warzywa nie surowe, ale gotowane, a zamiast pieczywa pełnoziarnistego - grahamek, zamiast gruboziarnistej kaszy - drobną np.jęczmienną. Należy pamiętać o odpowiednim nawodnieniu organizmu, czyli pijemy wodę mineralną niegazowaną, często małymi łyczkami. Oczywiście tradycyjnie 5 małych posiłków w odstępach3-4 godz, a ostatni posiłek ok.3 godz. przed snem. Gdyby Potrzebowała się Pani skonsultować to zapraszam do mojego gabinetu, ponieważ mam w ofercie również poradnictwo żywieniowe dla osób w Pani wieku. Pozdrawiam
Witam, dieta u osób po 60 roku życia nie różni się znacznie od zwyczajowej prawidłowo skomponowanej diety. Wszystko jest jednak uzależnione od współwystępujących dolegliwości zdrowotnych oraz funkcjonowania przewodu pokarmowego. Ważne, aby jeść regularnie 4-5 posiłków w ciągu dnia. Regularne jedzenie powoli pobudzi do pracy metabolizm, a organizm szybciej będzie spalał tkankę tłuszczową. Dodatkowo warto pamiętać o odpowiednim nawodnieniu organizmu, ponieważ paradoksalnie podczas gdy jest odwodniony zwiększa się tendencja do zatrzymywania wody w naszym ciele, co znacznie pogarsza wygląd skóry i zwiększa kilogramy na wadze. Woda przyspiesza metabolizm i oczyszcza nasz organizm z „toksyn”. Codziennie należy pić około 1,5-2 l wody/herbaty owocowej/zielonej/białej, a kobiety karmiące jeszcze więcej – około 3 litry (karmienie bowiem odwadnia). Dodatkowe informacje znajdzie Pani w artykule http://portal.abczdrowie.pl/zdrowe-odzywianie Pozdrawiam.
Dieta musi również uwzględniać większą zawartość białka w diecie. Najlepsze jest najbardziej przyswajalne pochodzące z białka jaj, drobiu, mięsa ryb, jogurtów, kefirów. Proszę pamiętać również wypijaniu MINIMUM 1,5l wody (samej wody, plus herbata, zupy itd.)
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Jak można poprawić swój metabolizm? – odpowiada Lek. Paweł Baljon
- Wskazówki dotyczące odchudzania dla 21-latki – odpowiada Mgr Natalia Łasek
- Jak rozpocząć odchudzanie w wieku 14 lat? – odpowiada Roma Wojtewicz
- Powrót do wagi sprzed porodu a zbilansowana dieta – odpowiada Roma Wojtewicz
- Spowolnienie metabolizmu a odchudzanie – odpowiada Agata Zmorkowska
- Odchudzanie a picie wody gazowanej – odpowiada Mgr Marta Kownierowicz
- Jakie ćwiczenia na odchudzanie dla 15-latki? – odpowiada Mgr inż. Ola Kilen-Zasieczna
- Tycie podczas okresu menopauzy – odpowiada Mgr inż. Ewa Ceborska-Scheiterbauer
- Przybieranie na wadze przy karmieniu piersią – odpowiada Mgr inż. Emilia Kołodziejska
- Dieta dla osoby przybierającej na wadze – odpowiada Mgr inż. Emilia Kołodziejska