Olej rzepakowy a zawartość tłuszczów trans

Jaką ilość tłuszczów trans może zawierać rafinowany olej rzepakowy? Np. olej kujawski?

Piotr Pilarski

Myślę, że śladową. Gdyby była to duża ilość to takie tłuszcze by się wytrącały. Dużą ilość zawierają utwardzane margaryny.

Pozdrawiam.

Witam, tłuszcze trans powstają przede wszystkim w czasie procesu technologicznego zwany uwodornieniem lub utwardzeniem, który ma na celu zmianę konsystencji tłuszczu z ciekłej na stałą.W czasie produkcji oleju taki proces nie ma miejsca, zatem i olej tłuszczów trans nie zawiera. Pozdrawiam

Witam. Rafinowany olej rzepakowy może zawierać ok. 0,8-1 % tłuszczów trans. Izomery trans kwasów tłuszczowych powstają, kiedy podczas rafinacji stosuje się bardzo wysokie temperatury (ok. 240°C). Powstają one także podczas smażenia, dlatego najlepiej ograniczyć potrawy smażone. Pozdrawiam.