Przypadkowe odkrycie na temat właściwości dzikiej róży

Witam :)

Surowy olej palmowy jest bogaty w wiele składników o działaniu antyoksydacyjnym, m.in. karotenoidy, witaminy E i K, sterole. W wyniku procesu rafinacji jest on jednak pozbawiany tych cennych związków. Należy jednak mieć na względzie, że olej palmowy w około 50% składa się z nasyconych kwasów tłuszczowych, które należy ograniczać w diecie m.in. ze względu na wpływ na zaburzenia profilu lipidowego i związane z tym choroby układu krążenia czy rozwój otyłości. W produktach ogólnodostępnych (m.in. ciastkach, słodyczach, chipsach, żywność typu fast food) występuje olej palmowy rafinowany bądź olej palmowy utwardzony.

Oleje utwardzane powstają w procesie sztucznego uwodornienia olejów roślinnych w warunkach podwyższonej temperatury i ciśnienia, w wyniku czego następuje zmiana ich budowy chemicznej, a co za tym idzie- stanu skupienia (z ciekłego na stały). W procesie uwodornienia powstają izomery trans kwasów tłuszczowych, które mają niekorzystny wpływ na organizm, m.in. zwiększają ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, niektórych typów nowotworów czy otyłości. Są również źródłem nasyconych kwasów tłuszczowych- oleje całkowicie uwodornione to w całości nasycone kwasy tłuszczowe!

W związku z powyższym, należy ograniczyć w diecie produkty zawierające zarówno olej palmowy, jak i oleje utwardzane. Jeśli już trzeba by wybrać „najlepszy” z nich, wskazałabym na olej palmowy, ale w postaci surowej i z umiarem. Oczywiście lepszą alternatywą dla tego typu tłuszczy będą oleje roślinne bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe i spożywane na surowo, np. oliwa z oliwek, olej sojowy, lniany, z pestek winogron, słonecznikowy.

Pozdrawiam,
Beata Bondyra
DIETOLOGIKA

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty