Opinia z rejonowej poradni psychologiczno-pedagogicznej

mamy opinie z rejonowej poradni psych. pedag. odnosnie uposledzenia córki czy jak zrobimy drugie takie badanie poza obrębem naszego zamieszkania czy ta druga opinia tez będzie ważna i czy ewentualnie mogła bym ją przedstwić w szkole córki czy ważna jest tylko ta z rejonowej ?

Mgr Anna Kubis Psycholog, Warszawa

Dzień dobry,
z opisu wnioskuję, że mają Państwo wątpliwości co do rzetelności wystawionej opinii. W pierwszej kolejności, zachęcam do omówienia ich z osobą, która ją sporządziła. Jeśli okaże się to niesatysfakcjonujące, można zgłosić się do innego specjalisty, który jest upoważniony wystawiania podobnych. Jeśli wątpliwości będą się w dalszym ciągu utrzymywały, wskazane będzie zadać sobie pytanie, co utrudnia akceptację postawionej diagnozy. Pozdrawiam.

Warto sobie zadać pytanie dlaczego chce Pani powtórzyć badania- czy ma Pani poczucie, że nie były rzetelne? Oraz co chciałaby Pani osiągnąć poprzez przedstawienie innej opinii?
Może warto spotkać się ze specjalistami z poradni, którzy diagnozowali córeczkę i dopytać o przyczyny takiej diagnozy, możliwości działania i najlepsze dla córki rozwiązania?
Technicznie rzecz ujmując- szkoły często współpracują z Poradniami, mogą wnioskować do poradni o diagnozę ucznia itp.

Witam
Nie podaje Pani przyczyn chęci uzyskana innej opinii psychologicznej. Z formalnego punktu widzenia opinie psychologiczne może wystawić również inna, niż rejonowa poradnia psychologiczno-pedagogiczna, w tym również prywatne poradnie posiadające odpowiednie uprawnienia. W przypadku prywatnej poradni należy upewnić się, że posiada ona uprawnienia do wydawania opinii w zakresie w jakim diagnozowana jest Pani córka.
Pozdrawiam

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Witam
Badania może Pani wykonywać dowolnie gdyż rodzic o tym decyduje gdzie leczy i bada dziecko. Jednak każde kolejne robi się po dwóch latach. To zrobione teraz, od razu po ostatnim będzie niemiarodajne; zakładam, że sprawdzali dziecku między innymi poziom inteligencji.
Pozdrawiam AM