Paniczny strach przed dorosłymi u 3-latka

Witam .Mam ogromny problem z moim 3letnim synkiem ktory panicznie Boi sie doroslych ludzi.Kiedy ktos znajomy do nas podejdzie maly zaczyna plakac i histeryzowac.Nigdzie nie mozna z nim wyjsc nawet do sklepu .Miedzy dziecmi zachowuje sie inaczej .Kiedy dziecko do niego podejdzie nie ma histerii jedynie odwraca sie w druga strone. Jak pomoc malemu przelamac bariere strachu.Czy to moze byc trauma po czestych wizytach na szczepieniach. Pomocy

Witam! Sytuacja wydaje się być poważna. Zdecydowanie trzyletnie dziecko nie powinno zachowywać się w ten sposób. Trzeba szybko zadziałać i zdiagnozować przyczynę takiego zachowania, udając się do psychologa dziecięcego. Możliwości są różne, co najmniej pojawił się jednak silny problem lękowy. Być może jest to wynik jakiegoś urazu psychicznego, np. w związku z jakąś trudną sytuacją przy szczepieniu, o którym Pani wspomina (nie znając historii dziecka, nie jestem w stanie tego określić), ale trzylatek rozwijający się harmonijnie nie odwraca się w reakcji na spotkanie innego dziecka. Nie wolno zwlekać, w tym wieku większość problemów można rozwiązać w miarę szybko (np. w ciągu miesięcy) - jeśli Państwo problem przeczekacie, może już być znacznie gorzej, a terapia może trwać lata. Życzę znalezienia dobrego, przyjaznego specjalisty!

Zachęcałabym do podjęcia konsultacji lekarskiej. Przyjrzenie się trudnościom synka, jego rozwojowi i opanowanym umiejętnościom (adekwatnym do wieku) pozwoli na stwierdzenie, czy opisane trudności mogą być wybiórczą trudnością czy wynikać z doświadczenia maluszka, czy być innym, szerszym zaburzeniem. W razie potrzeby lekarz skieruje do psychologa rodzinnego, który pomoże wspierać rozwój interpersonalny malca i jego radzenie sobie w kontaktach z innymi.