Wino z aronii i żółty ser przy wysokim cholesterolu

Witam mam pytanie ile ml wina z aronii powinnam pic dziennie? Zaznaczam ze pije tez sok z aronii z napojami. Mam wysoki cholesterol, ostoporoze i zwyrodnienia stawow. Do tego chciałabym zapytać ile żółtego sera typu gouda 17% tluszczu moge jesc przy wysokim cholesterolu? Ja jem pol plasterka dziennie, a wina z aronii pije 100 ml dziennie. I chciałabym wiedzieć czy mogę pić wino z aronii w takiej ilości i jeśli tak to o jakiej porze mogę to robić. Dodatkowo chciałabym zapytać czy mogę jeść jajka przy moim poziomie cholesterolu i jeśli tak to ile? Czy takie produkty jak jajka, żółty ser oraz wino z aronii mogą mi zaszkodzić i wpłynąć na wzrost cholesterolu? Pozdrawiam i bardzo dziękuję za wszystkie porady, jakie otrzymałam do tej pory. Są one bardzo przydatne i staram się wszystkie na co dzień stosować. Pozdrawiam serdecznie, Anna.

Witam, gdy mamy podwyższony cholesterol zalecam zmniejszenie ilości jajek do 2- 3 tygodniowo (1 jajko to 180 mg cholesterolu). Ale białko z jajka można spożywać w większych ilościach ( np. jajecznice można zrobić z jednego jajka i jednego białka). Ser żółty to doskonałe źródło wapnia, niestety w 100 g jest 70- 80 mg cholesterolu. Więc zależy jak gruby jest plasterek sera. Warto zadbać, aby w diecie spożywać poniżej 200 mg cholesterolu dziennie. Soku z aronii można pić szklankę dziennie lub soku z grejpfruta, do tego 2 szklanki zielonej herbaty. Nie polecam szczególnie wina.

Witam,

Przy zaburzeniu lipidogramu proponowałabym w ogóle wyeliminować ser żółty - są produkty które dostarczą wapń, a nie zawierają przy tym kwasów tłuszczowych nasyconych (np. szprotki, sardynki, warzywa strączkowe). Odnośnie wina z aronii niestety nie mogę pomóc, ponieważ stosuje się jedynie tzw. paradoks francuski gdzie dziennie można spożywać lampkę czerwonego, wytrawnego i dobrej jakości wina. Jajka 2-3 szt w tygodniu, nie więcej.