Pierwsze dziecko a pozostałe rodzeństwo

Czy pierworodne dziecko jest najinteligentniejsze i najlepiej wykształcone od młodszego rodzeństwa.

Rzeczywiście, nie ma reguły, można tylko wyszukiwać pewne zależności, prawidłowości.
Zależnie od pozycji w rodzinie dzieci mają warunki sprzyjające innym cechom i zachowaniom. Pierworodne dostają zazwyczaj więcej stymulacji, zachęty do uczenia się. Częściej budzi się w nich ambicja (pracowitość? perfekcjonizm?). W naturalny sposób porównują się z dorosłymi członkami rodziny, więc być może łatwiej im czuć się niepewnie (nigdy nie są tak dobre, jak dorosłe wzory).
Kolejne dziecko ma mniej uwagi dorosłych, ale uczy się dużo od rodzeństwa. Mniejsza presja otoczenia może działać korzystnie, bo młodsze uczy się inaczej od dzieci, niż od dorosłych. Ma więcej szans na samodzielność, na kreatywne rozwiązywanie problemów.
Ale to tylko przypuszczenia i luźne obserwacje. Każde dziecko jest inne, każda rodzina specyficzna.

http://www.krakowpsycholog.com.pl/