Płacz z byle powodu

Witam serdecznie. Od pewnego czasu zauważyłam u siebie niepokojące objawy... Już od kilku miesięcy zdarza mi się, że z byle powodu płaczę, a czasami przez kilka dni mam bardzo zły humor, do wszystkich mam pretensje, miewam ataki płaczu, wszystko mnie denerwuje i z tego powodu łatwo wybucham po czym zazwyczaj płaczę. Mam małe problemy osobiste i to może w jakiś sposób wpływa na moje samopoczucie. Niedawno miałam małe problemy z sercem. Ciągle mnie bolało, nie mogłam wykonywać gwałtownych ruchów, a czasem nie mogłam wytrzymać tego bólu. Robione miałam badania lekarskie, ale nic na nich nie wykryto. Ostatnio zauważyłam, że znów powracają, ale w mniejszym stopniu. Czasem nachodzą mnie myśli, że nikomu nie jestem potrzebna, że wszyscy mnie mają gdzieś, że jestem brzydka i nikomu się nie podobam. Przez ostatnie 5 dni chodzę zamyślona, smutna, znów nachodzą mnie te okropne myśli na mój temat. Nie kontroluję płaczu i zdarza mi się rozpłakać w nieodpowiednim miejscu. Nie wiem, co mam robić:(

KOBIETA ponad rok temu

Witam!

Warto, aby zastanowiła się Pani, czy małe problemy osobiste, o których Pani wspomina, nie są przyczyną takiego samopoczucia. Rozdrażnienie, nieumiejętność panowania nad ekspresją emocjonalną, ataki płaczu mogą być konsekwencją stresu, którego być może Pani doświadcza. Problemy, na których oddziaływanie jest Pani narażona, mogą powodować obniżony nastrój i labilność emocjonalną, o której Pani wspomina.

Problemy natury somatycznej (ból serca), przy jednoczesnym wykluczeniu chorób, mogą być początkiem somatyzacji, które są wyrazem zaburzeń funkcjonowania układu autonomicznego związanego z nieuświadomionym lękiem i napięciem. Wspomniane zaburzenia somatyzacyjne mogą towarzyszyć innym zaburzeniom psychicznym, jak np. depresja.

Jeśli bóle somatyzacyjne będą utrzymywały się lub nasilały, proponowałabym skorzystać z wizyty u psychoterapeuty, który poprzez odpowiedni wgląd i interpretację pozwoli Pani przepracować sytuacje, które mogą być przyczyną lęków.

Na podstawie Pani listu pozwalam sobie wnioskować, że obniżony stan emocjonalny oraz bóle somatyczne mogą być konsekwencją pewnych nieuświadomionych przeżyć, które po przepracowaniu z terapeutą, nie będą powodowały takich dolegliwości.

Powodzenia!