Początek otyłości u 14-latki

Witam! Mam 14 lat, ważę ok 65 kg przy wzroście 156 cm. Mam początek otyłości, byłam u dietetyka ale nie jestem zadowolona z diety, która jest za rygorystyczna. Chciałabym chudnąć stopniowo, 1,5 kg miesięcznie, by wy strzec się efektu jo-jo. Moja aktywność fizyczna jest niska, i nie choruje na żadne choroby, po prostu u mnie w rodzinie każdy ma słaby metabolizm i przy zwykłym jedzeniu tyjemy. Proszę o odpowiedz, co mam zrobić, by zrzucić zbędne kg. Serdecznie dziękuje...

Roma Wojtewicz Dietetyka, Poznań

Witam
Dieta wcale nie musi wiązać się z poważnymi restrykcjami i niesmacznymi posiłkami - wręcz przeciwnie. Zbilansowany jadłospis uwzględniający preferencje smakowe sprawia, że zmiana stylu odżywiania jest przyjemnością, a nie przykrym obowiązkiem.
Bezwzględnemu wykluczeniu podlegają jednak słodycze, słone przekąski typu chipsy, żywność typu fast food i słodzone napoje. Można zastąpić je zdrowszymi odpowiednikami - koktajlami owocowymi, musami czy sałatkami ze świeżych owoców i orzechów.
Wskazane jest też spożywanie posiłków częściej, ale w mniejszej objętości (najlepiej 5). Spośród produktów spożywczych warto wybierać chude mięso i ryby, pełnoziarniste produkty zbożowe, produkty mleczne, warzywa i owoce.
Należy również włączyć aktywność fizyczną - minimum 3 razy w tygodniu, w postaci ulubionego sportu, lub ćwiczeń.

Witam. Wg siatek centylowych Twoja masa ciała świadczy o otyłości. Powinnaś jak najszybciej zmienić swój sposób żywienia i styl życia. Jako taka dieta odchudzająca niekoniecznie jest dla Ciebie wskazana (chyba że właśnie taka ułożona specjalnie dla Ciebie przez dietetyka – być może najpierw warto zmienić kilka nawyków, aby później łatwiej było ją stosować lub po prostu udać się do innego specjalisty). Przeczytaj http://abcodchudzanie.pl/najczestsze-bledy-zywieniowe http://abcodchudzanie.pl/jakie-sa-zasady-zdrowego-odchudzania http://abcodchudzanie.pl/podstawowe-zasady-zdrowego-odchudzania – postaraj się zastosować do powyższych zaleceń, a kilogramy powinny same zacząć spadać. Pamiętaj jednak, że musisz być konsekwentna.
Pamiętaj także o regularnych ćwiczeniach – co najmniej 3 razy w tygodniu po około 40 minut. Znacznie przyspieszą metabolizm i pomogą w utrzymaniu prawidłowej masy ciała. Jeśli chodzi o wybór ćwiczeń, tutaj powinnaś przede wszystkim postawić na to co lubisz robić – nie ma sensu, żebyś katowała się bieganiem, jeśli tego nie znosisz. Pozdrawiam.