Początek otyłości u 14-latki

Witam! Mam 14 lat, ważę ok 65 kg przy wzroście 156 cm. Mam początek otyłości, byłam u dietetyka ale nie jestem zadowolona z diety, która jest za rygorystyczna. Chciałabym chudnąć stopniowo, 1,5 kg miesięcznie, by wy strzec się efektu jo-jo. Moja aktywność fizyczna jest niska, i nie choruje na żadne choroby, po prostu u mnie w rodzinie każdy ma słaby metabolizm i przy zwykłym jedzeniu tyjemy. Proszę o odpowiedz, co mam zrobić, by zrzucić zbędne kg. Serdecznie dziękuje...
KOBIETA, 14 LAT ponad rok temu
Roma Wojtewicz Dietetyka, Poznań
71 poziom zaufania

Witam
Dieta wcale nie musi wiązać się z poważnymi restrykcjami i niesmacznymi posiłkami - wręcz przeciwnie. Zbilansowany jadłospis uwzględniający preferencje smakowe sprawia, że zmiana stylu odżywiania jest przyjemnością, a nie przykrym obowiązkiem.
Bezwzględnemu wykluczeniu podlegają jednak słodycze, słone przekąski typu chipsy, żywność typu fast food i słodzone napoje. Można zastąpić je zdrowszymi odpowiednikami - koktajlami owocowymi, musami czy sałatkami ze świeżych owoców i orzechów.
Wskazane jest też spożywanie posiłków częściej, ale w mniejszej objętości (najlepiej 5). Spośród produktów spożywczych warto wybierać chude mięso i ryby, pełnoziarniste produkty zbożowe, produkty mleczne, warzywa i owoce.
Należy również włączyć aktywność fizyczną - minimum 3 razy w tygodniu, w postaci ulubionego sportu, lub ćwiczeń.

0

Witam. Wg siatek centylowych Twoja masa ciała świadczy o otyłości. Powinnaś jak najszybciej zmienić swój sposób żywienia i styl życia. Jako taka dieta odchudzająca niekoniecznie jest dla Ciebie wskazana (chyba że właśnie taka ułożona specjalnie dla Ciebie przez dietetyka – być może najpierw warto zmienić kilka nawyków, aby później łatwiej było ją stosować lub po prostu udać się do innego specjalisty). Przeczytaj http://abcodchudzanie.pl/najczestsze-bledy-zywieniowe http://abcodchudzanie.pl/jakie-sa-zasady-zdrowego-odchudzania http://abcodchudzanie.pl/podstawowe-zasady-zdrowego-odchudzania – postaraj się zastosować do powyższych zaleceń, a kilogramy powinny same zacząć spadać. Pamiętaj jednak, że musisz być konsekwentna.
Pamiętaj także o regularnych ćwiczeniach – co najmniej 3 razy w tygodniu po około 40 minut. Znacznie przyspieszą metabolizm i pomogą w utrzymaniu prawidłowej masy ciała. Jeśli chodzi o wybór ćwiczeń, tutaj powinnaś przede wszystkim postawić na to co lubisz robić – nie ma sensu, żebyś katowała się bieganiem, jeśli tego nie znosisz. Pozdrawiam.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Odchudzanie u 19-latki z otyłością

Dzień dobry. Mam 19 lat i ważę 102 kg. Tak, dokładnie tyle. Jestem otyła od dziecka. Nie mam cukrzycy, ani innych chorób przewlekłych. Przetestowałam wiele diet ale z reguły poddawałam się po kilku dniach. Stosowałam nawet tygodniowe głodówki.Obecnie chciałam w końcu zmobilizować się i przeszłam na dietę gdzie dziennie jem do 800 kcal, i codziennie lub co 2 dzień ćwiczę na rowerku stacjonarnym. Waga spadła, ale pojawił się u mnie okres i znowu zaczęłam objadać się wieczorem. POMOCY BŁAGAM !
KOBIETA, 19 LAT ponad rok temu

Witam, chętnie pomogę ale proszę o kilka informacji -ile ma Pani lat,ile trwa jazda na rowerze stacjonarnym, ile posiłków zjada Pani wciągu dnia.

0

Witam. Dieta to ma być styl życia i żywienia wprowadzony na stałe, taka rewolucja na stałe w myśleniu, a nie jakieś dziwaczne niefizjologiczne diety, zwłaszcza o tak niskiej energetyczności, które poza odwodnieniem i obniżeniem tempa przemiany materii niczego więcej nie spowodują w organizmie.

W celu nauczenia się "normalnego żywienia" polecam żywienie zgodnie z ustalonymi zasadami wg Piramidy Zdrowego Żywienia, a w celu ustalenia indywidualnej diety zapraszam na www.dietoterapia.waw.pl. Serdecznie pozdrawiam

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Przyczyny otyłości

Mam 65 lat i ważę 110 kg. Jestem osobą zajadającą swoje stresy, których trochę mam. Nie mogę schudnąć, nie mogę stosować diety Dukana, bo jestem uczulona na mleko i jego przetwory. Choruję na astmę i nadciśnienie skaczące. Ostatnie wyniki badań były w granicach normy. Jestem nerwowa, nie mogę spać. Jak usnę, przez sen czuję, że wszystko mnie boli, wszystkie stawy i mięśnie. Budzę się wtedy, posiedzę, pochodzę i ból ustępuje. Ostatnio ponownie spadam w dół przy zasypianiu. Dwukrotnie pokazały mi się takie małe rozbłyski w kąciku lewego oka. Prawy płat tarczycy mam wypełniony niezłośliwym guzem. Proszę o poradę.

KOBIETA, 65 LAT ponad rok temu

Witam Panią,

Z Pani opisu wnioskuję, że wiąże Pani swoją otyłość ze stresami (nerwicą). Rzeczywiście zaburzenia jedzenia, takie jak otyłość, ale także anoreksja i bulimia, mają często podłoże psychiczne i często leczy się je nie tylko lekami zmniejszającymi łaknienie, ale także takimi stosowanymi, np. w depresji. Stosowanie leków uważam jednak za ostateczność i zachęcam do podjęcia wysiłku fizycznego. Nawet jeśli nie jest Pani w stanie powstrzymać się od jedzenia w nadmiarze, to wysiłek fizyczny (co najmniej 30 minut dziennie) może umożliwić Pani właściwą przemianę materii i w efekcie zmniejszyć apetyt. Proszę także pamiętać, że ważne jest to, co spożywamy. U osób, u których jedzenie ma formę jedzenia ze stresu poleca się jedzenie nawet dużych ilości pokarmów, ale za to małokalorycznych - 5 marchewek jest lepsze od 1 pączka.

Aczkolwiek Pani otyłość może mieć także podłoże chorobowe. Pisze Pani, że leczy się na astmę i nadciśnienie tętnicze. Stosowane w tych chorobach leki mogą zaburzać gospodarkę lipidami i cukrami w organizmie i wpływać na występowanie nadwagi i otyłości.

Z badań dodatkowych polecałbym wykonanie TSH - hormonu, który opisuje pracę tarczycy, czasami problem może leżeć w niedoczynności tego narządu.

Z dodatkowych informacji, których Pani nie podała znaczenie mogą mieć: wartości ciśnienia krwi, zażywane leki, inne choroby przewlekłe, podejmowane próby odchudzania i od kiedy utrzymuje się u Pani nadwaga?

Pozdrawiam

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty