Podejrzenie osobowości paranoicznej u byłego partnera

Podejrzewam osobowość paranoiczną u byłego partnera. Zerwał ze mną po 7m-cach związku, bo uznał, że jestem nielojalna, natomiast nadal chce utrzymywać kontakt, bo wie, że mi na nim zależy. Wszystkie kryteria diagnostyczne DSM-IV są u niego są dosyć wyraźne. Powiedziałam mu o swoich podejrzeniach, ale on nie przyjmuje do wiadomości, że tak może być. Nie ma zamiaru iść do psychiatry. Jak mogę mu pomóc? Jak traktować taką osobę i jak radzić sobie z jej podejrzeniami i niesłusznymi zarzutami?

Dzień dobry!

Niestety, nie jest możliwe zmuszenie do leczenia psychiatrycznego czy psychoterapeutycznego kogoś, kto takiej potrzeby nie czuje, nie zauważa w sobie problemu, nie ma motywacji ani chęci do zmiany. Wyjątkiem jest sytuacja, w której zagrażałby cudzemu lub własnego zdrowiu i/ lub życiu, był osobą niebezpieczną.

Zachęcam więc, aby przede wszystkim zaopiekowała się Pani sobą, zapewniła sobie bezpieczeństwo - m.in. poprzez zastanowienie się, jak były partner wpływać na Panią w przeszłości, jak wpływa obecnie i jakie granice chce mu Pani teraz postawić.

Pozdrawiam!

Witam,
w relacjach z bliskimi możemy jedynie zasugerować nasze spostrzeżenia i zaoferować chęć pomocy. Decyzja związana z podjęciem leczenia/terapii zawsze zależy jednak od osoby, która potrzebuje wsparcia. Ważne jest natomiast, aby skupiła się Pani na sobie oraz własnych potrzebach. Może warto zastanowić się jak Pani dalej wyobraża sobie dalsze kontakty z byłym partnerem oraz co może Pani zrobić aby nie wpływały one niekorzystnie na Panią. W razie ewentualnych trudności, również może Pani skorzystać z konsultacji psychologicznej, która pozwoli bardziej obiektywie spojrzeć na kontakty z partnerem
Powodzenia
Agnieszka Nowogrodzka
https://poznacsiebie.pl