Podejrzenie osobowości paranoicznej u byłego partnera

Podejrzewam osobowość paranoiczną u byłego partnera. Zerwał ze mną po 7m-cach związku, bo uznał, że jestem nielojalna, natomiast nadal chce utrzymywać kontakt, bo wie, że mi na nim zależy. Wszystkie kryteria diagnostyczne DSM-IV są u niego są dosyć wyraźne. Powiedziałam mu o swoich podejrzeniach, ale on nie przyjmuje do wiadomości, że tak może być. Nie ma zamiaru iść do psychiatry. Jak mogę mu pomóc? Jak traktować taką osobę i jak radzić sobie z jej podejrzeniami i niesłusznymi zarzutami?
KOBIETA, 27 LAT ponad rok temu

Jak przekonać osobę z depresją do wizyty u psychiatry?

Depresja to choroba cywilizacyjna. Wciąż jednak nie jest to dobrze znana choroba. Obejrzyj film i poszerz swoją wiedzę o depresji. Dowiedz się, jak przekonać osobę z depresją do wizyty u specjalisty.

Dzień dobry!

Niestety, nie jest możliwe zmuszenie do leczenia psychiatrycznego czy psychoterapeutycznego kogoś, kto takiej potrzeby nie czuje, nie zauważa w sobie problemu, nie ma motywacji ani chęci do zmiany. Wyjątkiem jest sytuacja, w której zagrażałby cudzemu lub własnego zdrowiu i/ lub życiu, był osobą niebezpieczną.

Zachęcam więc, aby przede wszystkim zaopiekowała się Pani sobą, zapewniła sobie bezpieczeństwo - m.in. poprzez zastanowienie się, jak były partner wpływać na Panią w przeszłości, jak wpływa obecnie i jakie granice chce mu Pani teraz postawić.

Pozdrawiam!

Psycholog, seksuolog i mediator rodzinny. Członek Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego.
0

Witam,
w relacjach z bliskimi możemy jedynie zasugerować nasze spostrzeżenia i zaoferować chęć pomocy. Decyzja związana z podjęciem leczenia/terapii zawsze zależy jednak od osoby, która potrzebuje wsparcia. Ważne jest natomiast, aby skupiła się Pani na sobie oraz własnych potrzebach. Może warto zastanowić się jak Pani dalej wyobraża sobie dalsze kontakty z byłym partnerem oraz co może Pani zrobić aby nie wpływały one niekorzystnie na Panią. W razie ewentualnych trudności, również może Pani skorzystać z konsultacji psychologicznej, która pozwoli bardziej obiektywie spojrzeć na kontakty z partnerem
Powodzenia
Agnieszka Nowogrodzka
https://poznacsiebie.pl

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy