Presja ze strony rodziców i chęć samookoleczenia u 18-latki

Witam, mam 18 lat i już od dzieciństwa zmagam się z presją wywoływaną przez rodziców Chcą oni mieć zarówno nade mną jak nad moim życiem zupełną kontrole Po rozmowach było tylko gorzej W gimnazjum zaczęłam się ciąć przez presję jaką wywierali rodzice na temat szkoły i życia prywatnego Teraz mając chłopaka rodzice na siłę się wtrącają w nasze życie Przez wszystkie awantury związane z tym wszystkim powracają myśli o cięciu Chciałabym jakoś sobie z tym poradzić proszę o pilną pomoc.
KOBIETA, 18 LAT ponad rok temu

Skiba - ADHD kiedyś

Witam serdecznie. Tendencje autodestrukcyjne zazwyczaj pojawiają się pod wpływem problemów natury psychicznej i zbyt dużego obciążenia emocjonalnego. W żadnym wypadku nie należy ich lekceważyć. Niestety leczenie tego rodzaju skłonności bywa żmudne i mało prawdopodobne jest, że poradzisz sobie w takiej sytuacji sama. Radziłabym skorzystać z pomocy psychologa/psychoterapeuty, ewentualnie porozmawiać z wychowawcą lub szkolnym pedagogiem. Myślę że warto, aby z Twoimi rodzicami porozmawiała bezstronna osoba, która pomoże im zrozumieć Twoje problemy.

Rezydentka w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach.
0

Witam serdecznie
Presja jaka Pani odczuwa jest spowodowana troska o Pania, ze strony Rodzicow. Zwiekszyla sie ona po epizodzie ciecia w gimnazjum. Boja sie o Pania i wyrazaja to w ten sposob.
Rozmowa z Pania napewno bylo nacechowana bardzo emocjami i dlatego nie przyniosla pozadanych przez Pania rezultatow.
Czysto hipotetycznie zakladam, iz rowniez nie dzieli sie Pani zbyt chetnie opowiesciami z Pani zycia. Rodzice niepokoja sie tym brakiem informacji i probuja narzucic Pani kontrole.
Sugeruje Pani podjecie ponowne rozmow, ale w obecnosci terapeuty, ktory bedzie monitorowal dana rozmowe i rowniez uspokoi emocje, a Pani rodzicom dane informacje,ktore uspokoja i wyjasnia sytuacje.
Pozdrawiam serdecznie

Ilona Ciżewska specjalizuje się w różnych dziedzinach psychologii i psychoterapii, do których należą psychologia kliniczna, psychoterapia systemowa par i rodzin oraz psychoterapia poznawczo-behawioralna. W ramach jej usług mieści się leczenie indywidualne pacjentów oraz warsztaty. Jest właścicielką Centrum Psychologiczno-Psychoterapeutycznego Mind.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty