Problem z bardzo niską wagą ciała

Nie wiem jak przytyć. Mam problem z wagą (niedowagą). Odkąd pamiętam moje BMI wahało się w granicach 16-18. Jestem osobą niską (ok.1,60m) i ważę aktualnie 42kg. Największy problem są moje ramiona i obojczyki... Wyglądają jak kości pokryte skórą. Jem bardzo dużo i często, a mimo to moja waga się nie zmienia. Wiele osób patrzy na mnie jak na anorektyczkę. Co mogę zrobić?!?!? :(
KOBIETA, 22 LAT ponad rok temu

Przede wszystkim kluczową sprawą w tak długo utrzymującej się niskiej masie ciała jest aktualny stan organizmu. Należałoby sprawdzić czy wszystkie układy funkcjonują prawidłowo i czy czasem niska waga nie jest wynikiem jakiś zaburzeń. Proponujemy udać się do lekarza pierwszego kontaktu i podzielić się z nim swoimi wątpliwościami. Powinien skierować Panią na odpowiednie badania diagnostyczne w celu ustalenia lub wykluczenia przyczyny tak niskiej masy ciała. Jeżeli zaś chodzi o dietę, to ważne jest nie ile spożywamy, a co spożywamy. Organizm ma wiele wymagań i odpowiednia dieta, to taka, która w pełni pokrywa zapotrzebowanie nie tylko pod względem kaloryczności, ale także pod względem składników mikro- i makroelementów. Zalecamy spożywanie Pani 5-6 posiłków dziennie, w regularnych odstępach czasu. Unikamy podjadania. Żeby zwiększyć kaloryczność posiłków można dodawać dobrej jakości tłuszcze (oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia na zimno, olej kokosowy do smażenia). W diecie nie powinno zabraknąć pełnowartościowych białek (pochodzenia zwierzęcego) oraz tłuszczów pochodzących z ryb, orzechów czy nasion. Mamy nadzieje, że wdrożenie tych podstawowych zasad pomoże Pani w przybraniu kilku kilogramów. Niemniej jednak zachęcamy do wizyty u specjalisty, który dopasuje indywidualną terapię żywieniową.

Poradnia Dobry Dietetyk Toruń
tel. 887 433 444

0

Witam serdecznie,
Na początku zalecam zrobić badania np. na cukier oraz nadczynność tarczycy. Jeżeli z badań wyjdzie wszystko w porządku należałoby szukać przyczyny w diecie. Powinna Pani skupić się nad tym co zjada, a nie tylko ile. Często spożywamy jedzenie niezdrowe, złej jakości, wysokokaloryczne ale tak naprawdę ubogie w ważne składniki odżywcze. W ten sposób wcale nie odżywiamy swego organizmu.
W tym momencie posiadam zbyt mało informacji na Pani temat, aby zalecić konkretny jadłospis. Musiałabym zebrać wywiad żywieniowy i zdrowotny. Muszę się zorientować jaki jest Pani styl życia, stan zdrowia, ile ma Pani czasu na przygotowywanie posiłków, jakie są Pani preferencje smakowe itp. Jeżeli byłaby Pani zainteresowana współpracą to zachęcam do kontaktu drogą milową.
Nie mnie jednak powinna Pani spożywać od 5 do 6 posiłków dziennie, co 2-3 godziny, o podobnych porach każdego dnia. Pierwszy posiłek należy zjadać nie później niż 1 godzinę po przebudzeniu, natomiast ostatni na 1-2 godziny przed snem. Należy pić 1-2 litry płynów dziennie, przede wszystkim pomiędzy posiłkami. Powinno się pić wodę mineralną, a także soki owocowe, soki owocowo-warzywne oraz warzywne (najlepiej świeżo wyciskane). Pomiędzy posiłkami wskazane jest sięganie po zdrowe przekąski: orzechy, nasiona, pestki, suszone owoce. Nie należy pomijać żadnego z wyznaczonych posiłków. Powinna Pani unikać produktów, które powodują biegunki lub inne dolegliwości jelitowo- żołądkowe. Przed snem można wypić melisę lub szklankę ciepłej wody z miodem.
W celu zwiększenia masy ciała powinna Pani być na tzw. bilansie dodatnim czyli dostarczać więcej kalorii niż Pani zużywa. Proszę wyliczyć swoją czynną przemianę materii i tak dobrać jadłospis, aby energetyczność diety ją przewyższała. Jeżeli miałaby Pani problem z ustaleniem diety zachęcam do kontaktu, chętnie pomogę.
kontakt: tel. 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
Dietetyk

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty