Problem z wypróżnianiem

Witam! Zwracam się z bardzo okropnym i uciążliwym dla mnie problemem. Mam 21 lat, przy wzroście 167 cm ważę 50 kg, także nie chodzi mi o problem z wagą, jak da się zauważyć, przy BMI równym 17,9. Mam ogromny problem z wypróżnianiem, borykam się z nim już parę lat. Odżywiam się zdrowo, białe pieczywo zastąpiłam chrupkim lekkim pieczywem, jestem fanatyczką warzyw, a w szczególności pomidorów, codziennie jem obowiązkowo dwa owoce, gotuję zupy warzywne na mięsie drobiowym, niezagęszczane ani niezabielane, wprost uwielbiam naturalne jogurty z ziarnami bądź activie. Dodatkowo spożywam błonnik w tabletkach. Piję dużo wody (najczęściej muszyniankę), może robię błąd, spożywając mało mięsa, wędlin, ryb, bo po prostu za nimi nie przepadam. Staram się, żeby moja dieta była urozmaicona. Nie jem słodyczy, ale jak chyba każdy mam czasem na nie ochotę, co się zdarza naprawdę bardzo rzadko, dlatego sobie nie odmawiam. Jem produkty niskotłuszczowe. Piję zieloną herbatę, raz dziennie kawę parzoną bez cukru. Nie jestem abstynentką. Nie wiem, co mam robić, jest to dla mnie straszny i dość krępujący problem. Próbowałam wielu metod, od tych bardziej skomplikowanych do tych najprostszych - konkretniej - tabletki przeczyszczające Radirex, które okazały się skuteczne, ale jestem świadoma tego, że nie można przesadzać z używaniem ich. Pomagała mi również woda z miodem i cytryną, ale to nie jest chyba normalne, żebym ciągle piła wodę z miodem i cytryną, w sensie codziennie wieczorem zostawiała łyżkę miodu w letniej wodzie, żeby przez noc miód się rozpuścił, żebym rano mogła wypić. Nie wiem, czy to ma wpływ na teraźniejszy stan, ale parę lat temu piłam czerwoną herbatę litrami dziennie, ponieważ słyszałam, że jest zdrowa. Nie mam zwyczajów tzw. porannych posiadówek, gdyż po prostu w moim przypadku są nieskuteczne. Bardzo proszę o radę. Bywa, że mam tak okropne samopoczucie przez tę dolegliwość, że wolę nie wychodzić z domu, mam na myśli bóle brzucha i taki brak komfortu. Będę bardzo wdzięczna za udzielenie mi kilku wskazówek, rad. Pozdrawiam!!!
21 LAT ponad rok temu

Witam

Twoje BMI jest zbyt niskie (norma to 18,5-25), jeśli się odchudzałaś, mogło wpłynąć to na problemy z wypróżnianiem.
Podobnie częste stosowanie herbatek przeczyszczających może doprowadzić do pogorszenia funkcji jelit - przyzwyczajają się do tego, iż akt defekacji jest ułatwiony.
Zmiana trybu życia na bardziej aktywny może przyczynić się do poprawy perystaltyki.
Zaparcia występują też przy niektórych chorobach:
- niedoczynności tarczycy
- nadczynności przytarczyc
- chorobie Hirschsprunga,
stąd dobrze, gdybyś udała się na konsultację lekarską w celu wykluczenia tych chorób.

W przypadku zaparć atonicznych stosuje się dietę bogatoresztkową.
Zastosowanie mają:
- śliwki, rodzynki, figi, papryka, buraki, otręby, kawa, surówki, oleje, wody gazowane, jogurt, miód, kefir, ostre przyprawy, siemię lniane.
Warto zwiększyć ilość:
- kasz, pieczywa razowego, warzyw i pieczywa chrupkiego.

Pozdrawiam