Problemy z kontrolowaniem emocji

Witam! Z tego, co widać, chciałabym się doradzić w pewnej sprawie. Mam 15 lat i jestem dziewczyną. Od 1,5 miesiąca nie zachowuję się tak jak zwykle. Obawiam się, że mogę mieć depresję, jednak nie jestem w tej dziedzinie fachowcem, dlatego proszę o pomoc. Od dłuższego czasu jestem zmęczona, nic mi się nie chce, rzadko chcę widywać się ze znajomymi, ponieważ wolałabym siedzieć w domu, zasypiam zwykle ok. 3.30 nad ranem, ponieważ wcześniej nie chce mi się spać. Od mniej więcej miesiąca mam napady strasznego głodu, bardzo dużo jem, i choć chcę to ograniczyć, to nie jestem w stanie tego zrobić. W ciągu 3 tygodni przytyłam 2 kilogramy.

Dodam, że jestem osobą otyłą, i to ciągłe jedzenie oraz wzrost wagi dołują mnie jeszcze bardziej. Czasami po zjedzeniu czegokolwiek czuję wręcz, jak to jedzenie mnie "powiększa", jak rozchodzi się po ciele, zadomowiając się w różnych jego częściach. Czasami jestem też strasznie nadwrażliwa, mam problem z kontrolowaniem emocji i szybko popadam w złość. Nie konsultowałam się jeszcze z żadnym specjalistą, ponieważ nie wiem, czy warto narażać się np. na jakieś niepotrzebne badania. Proszę o pomoc.

KOBIETA, 16 LAT ponad rok temu

Miłość od pierwszego wejrzenia częściej przytrafia się mężczyznom

Szanowna Pani,

Myślę, że przyczyn Pani problemów może być wiele. Za najbardziej prawdopodobne uznałabym zaburzenia hormonalne, które uwidoczniły się u Pani w okresie dojrzewania. Czy była Pani może u lekarza endokrynologa? Może należałoby porozmawiać na temat Pani problemów z rodzicami i rozważyć dalszą strategię postępowania. Myślę, że po wykluczeniu hormonalnych przyczyn zaburzeń wagi i nastroju należałoby udać się na wizytę kontrolną do lekarza psychiatry - w Pani przypadku psychiatry dziecięcego. Nie należy traktować wizyty u lekarza w ramach niepotrzebnych badań, gdyż szukanie przyczyny złego samopoczucia jest naturalną i jak najbardziej zrozumiałą reakcją.

Pozdrawiam serdecznie i mam nadzieję, że wraz z pomocą rodziców i lekarzy uda się wyjaśnić niepokojące Panią kwestie.

Psychiatra w oddziale chorób afektywnych Instytutu Psychiatrii i Neurologii.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy