Nie mogę poradzić sobie z emocjami po śmierci mamy. Czy możliwe, że to już depresja?

Witam, prawie 3 lata temu zmarła mi mama. Od tego momentu moje życie straciło dla mnie sens.

Nie chce mi się chodzić do pracy, dbać o siebie, źle sypiam, mam problemy z jedzeniem i jestem przygnębiona - moi znajomi ciągle mi mówią, że się za mało uśmiecham. Nie mam ochoty się z nikim widywać. Oprócz tego szybko się denerwuję. Byłam u specjalisty ale mi nie pomogło.

Jestem już zmęczona tym stanem, czuję jak moje życie przelatuję mi przez palce... Proszę o poradę. Ps: często odczuwam bóle w klatce piersiowej. Pozdrawiam.

Witam!

Śmierć bliskiej osoby, a w szczególności rodzica, jest traumatycznym wydarzeniem. Żałoba po stracie jest procesem indywidualnym i zależy od wielu czynników.

Śmierć mamy była dla Pani bardzo trudnym przeżyciem i nadal odczuwa Pani emocjonalne skutki tego wydarzenia. Bóle w klatce piersiowej, problemy ze snem i odżywianiem, izolowanie się od otoczenia oraz napady złości, są wynikiem ciężkich przeżyć.

Pisze Pani, że specjalista Pani nie pomógł. Nie wiem jednak, kto to był i jakiej konkretnie oczekiwała Pani pomocy. Może Pani skorzystać z pomocy lekarza psychiatry i dowiedzieć się o możliwości leczenia farmakologicznego, które miałoby na celu złagodzenie objawów somatycznych oraz poprawę nastroju.

Dobrym rozwiązaniem byłaby także psychoterapia. Mogłaby Pani zaakceptować całą sytuację i popracować nad trudnymi emocjami, które towarzyszom tym przeżyciom.

Warto też, żeby spróbowała Pani uczęszczać na grupy wsparcia dla osób, które straciły bliskich. Poznanie osób, które są w podobnej do Pani sytuacji życiowej oraz ich sposobów radzenia sobie, może dać Pani nowe możliwości i spojrzenie na swoje problemy. Na takich grupach uzyska Pani wsparcie i zrozumienie. A  w tej chwili jest to bardzo dla Pani istotne.

Pozdrawiam