Problemy z zachowaniem diety podczas odchudzania

Witam proszę o pomoc postanowiłam sie odchudzić ale za dobrze mi z tym nie idzie dietę mam ulozona przez dietetyka. Ale problem tkwi w tym że dwa lub trzy dni jestem na diecie a później pochłaniam wszystko co jest w lodówce ciągle myślę o jedzeniu, czy ja jestem jakaś chora czy co bo nie wiem co myslec o tym wszystkim proszę o radę może powinnam udać się do jakiegoś lekarza

Być może dieta nie jest zgodna z Pani upodobaniami .
Być moze nie jest Pani wystarczająco gotowa wewnętrznie do zmiany trybu życia
Być może to kompulsywne objadanie, które jest zaburzeniem odżywiania i do terapii powinien włączyć się psycholog

Dieta nie powinna być męką, powinna się Pani najadać tym co jest w jadłospisie.
Najpierw należy skontaktować się ze swoim dietetykiem i powiedzieć, że ten jadłospis nie działa.

Szkoda Pani wysiłku, pieniędzy i pracy dietetyka

Proszę się nie załaywać.

Nawet jeśli tym razem się nie udaje, następnym może być lepiej

Pozdrawiam.
Joanna Arciszewska.

Mgr Agata Wach Psycholog, Wrocław

To, co spożywamy ma ogromny wpływ na zdrowie, samopoczucie, koncentrację czy emocje. Tak działają związki chemiczne zawarte w spożywanych pokarmach a tym samym przyjmowanych składnikach odżywczych. Powodem zachowań, jakie Pani opisała może być nieprawidłowo skomponowana dieta, która może powodować różne dolegliwości fizyczne i psychiczne, m.in.: ciągle uczucie głodu, senność i zmęczenie, problemy z koncentracją, przygnębienie czy też napady obżarstwa. Posiłki powinny być skomponowane tak by dostarczały wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Połówkę talerza powinny stanowić warzywa, ćwiartka - mięso, ryby, nabiał lub rośliny strączkowe a druga ćwiartka produkty zbożowe. Drugą przyczyną może być wyuczony mechanizm radzenia sobie ze stresem, nudą, smutkiem, żalem, lękiem.
Czyli objadanie się może być typową reakcją na napięcie emocjonalne.

Warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań:
Czy często odczuwasz niepowstrzymane pragnienie lub poczucie przymusu jedzenia?
Czy jesteś stale zaabsorbowana jedzeniem (często i obsesyjnie myślisz o jedzeniu)?
Czy ciągu ostatnich trzech miesięcy miałaś nawracające epizody przejadania się, polegające na pochłanianiu olbrzymich ilości jedzenia (o wartości kalorycznej wielokrotnie przekraczającej dobowe zapotrzebowanie), zdarzające się co najmniej 2 razy w tygodniu lub częściej)?
Czy masz wrażenie, że utraciłaś kontrolę nad jedzeniem (nie potrafisz powstrzymać się przed jedzeniem, ani przerwać jedzenia wtedy, gdy powinnaś)?
Jeżeli większość odpowiedzi jest na TAK, może to sygnalizować, że je Pani w sposób kompulsywny. W takiej sytuacji warto zastanowić się nad konsultacją psychodietetyczną, która może pomóc poradzić sobie ze skłonnością do uciekania od problemów emocjonalnych poprzez objadanie się.

Dzień dobry,

wygląda na to, że dużo wysiłku wkłada Pani w to, by rozpocząć odchudzanie, jak np. wizyta u dietetyka, czy też podejmowanie kolejnych prób pomimo niepowodzeń.

Polecam wizytę u specjalisty psychologa, będzie miała Pani okazję przyjrzeć się bliżej swoim zwyczajom żywieniowym, napadom głodu (może to być Pani sposób na radzenie sobie ze emocjami) lub po prostu sprawdzić, czy ma Pani wewnętrzną motywację do zmiany, czy też odchudza się Pani, bo np. czuje się Pani pod presją otoczenia, a w głębi duszy wizja szczupłej sylwetki nie jest kusząca wystarczająco, by wytrwać przy diecie.

Pozdrawiam,
Elwira Chruściel