Problemy ze snem u czteroletniej córki

Witam, niecałe dwa tygodnie temu urodził nam się synek i jest bardzo grzeczny, w nocy budzi się zwykle dwa razy i wszystko byłoby super gdyby nie jego czteroletnia siostra, która też budzi się w nocy. Potrafi wstać o 4 czy 5 i "czekać na dzień". Kładzie się spać o różnych godzinach, nawet o 24, ale to nie staje na przeszkodzie żeby wstać przed wschodem słońca. Nie wiem, co mam zrobić żeby spała chociaż do 6. Chodzę niewyspana od 4 lat i mam dosyć. Proszę o pomoc.

Witam. Zachęcam do konsultacji z psychoterapeutą.
Co do snu córki to jest zaburzony rytm spania i dziecko nie może iść spać o 24.00. a to pani zadanie, więc sporo ma Pani do zrobienia.
Magdalena Brabec

Szanowna Pani,

na pewno trzeba zadbać o regulację snu. 24 to zdecydowanie za późna pora na sen dla 4 latka. Należy ustalić stałą porę kładzenia spać bez możliwości wychodzenia "na chwilkę" lub po cokolwiek innego, oraz przemyśleć, czy chce się ulegać ew. protestom, jeśli mamy na względzie zdrowie Pani i córki. Kładzenie o tej samej porze powinno po pewnym czasie sprawić, że dziecko zacznie być śpiące o podobnej porze. Ważna jest tu konsekwencja działania obojga rodziców.

Można na zachętę dodać pewne rytuały poprzedzające sen: wspólna kąpiel z młodszym dzieckiem, czytanie bajki przez rodzica czy nawet otulenie do snu i puszczenie łagodnej muzyki na dobranoc.

Jeżeli to nie pomoże, prosze skonsultować stan zdrowia dziecka z pediatrą. Po wykluczeniu choroby fizycznej i dalszym problemie powinien pomóc pedagog.

W razie pytań zapraszam do kontaktu,
Anna Szostak, www.ctzo.org