Przed zaśnięciem widzę sen z poprzedniej nocy - jaka może być przyczyna?

Witam! Mam 21 lat i od dłuższego już czasu (około roku) każdego wieczoru przed zaśnięciem pojawiają mi się przed oczami obrazki ze snu, który śnił mi się wcześniejszej nocy. Np. w poniedziałek przed snem - widzę sen z niedzieli, w czwartek ze środy itd... I to mi się zdarza bardzo często! Potrafię bez problemu opowiedzieć, co mi się śniło, kto brał udział w śnie i co ja tam robiłam. Strasznie dziwne uczucie, a z kimkolwiek bym nie rozmawiała, nikt nie potrafi mi tego wytłumaczyć. Dzieje się tak w momencie, kiedy kładę się do łóżka, a nawet nie jestem jeszcze w tej 'fazie' zasypiania. To tak, jakbym codziennie miała 'deja vu'.

Ogólnie nie mam koszmarów sennych ani nic z tych rzeczy, zdarzały mi się tylko przez jakiś czas, kiedy moja rodzina miała problemy. Ale to chyba i tak nie ma związku z tym, że coś takiego zdarza mi się przed zaśnięciem. Czy umiecie to jakoś wytłumaczyć? Jaka jest tego przyczyna? Bardzo proszę o odpowiedź. Pozdrawiam!

Witam serdecznie.

Podobnie jak deja vu, opisywane przez Ciebie objawy są prawdopodobnie związane ze specyficzną czynnością bioelektryczną mózgu na pograniczu snu i jawy. Może to być Twoja cecha wrodzona, a predysponować do tego typu stanów może przemęczenie, stres, stosowane leki. Jeśli tego typu stany pojawiają się często - wskazane może być wykonanie badania EEG.

Z pozdrowieniami