Przejmowanie się kolegami z pracy

Witam. Mam pytanie do Pana/Państwa. Pracuję w wojsku od prawie roku. Ostatnimi czasy zauważyłem że zacząłem przejmować się kolegami z pracy(że jak mam coś zrobić np. w mechanice pojazdowej to łapie mnie blokada i nie wiem, a dowódca drużyny i inni mówią odmul się itp.) a do innych nic e mówią,nawet do tych co są dopiero 2 miesiące w wojsku zawodowym.Staram się ale.......ciągle mam zmartwienia z tego powodu, żone zaniedbuje.w domu tylko to mam w głowie.Proszę o pomoc

To "zamulanie" jest natury lęku społecznego, Wyobrażam sobie to tak, jakby w relacji z dowódcą lub kolegami ujawniała się Pana osobista relacja z surowym rodzicem, strzelam, że z ojcem, ale mogę się oczywiście mylić. Dlatego Pan jest w pozycji bezsilnego dziecka i nie może nic powiedzieć. Może Pan więc doświadczać lęków dzieciństwa. Tutaj wskazana jest psychoterapia. Mogę Panu zaproponować ćwiczenie. Kiedy będzie Pan w podobnej sytuacji proszę sobie wyobrazić ojca obok dowódcy i obserwować co się dzieje. Psychoterapię mimo wszystko zalecam. Pzdr.

Dzień Dobry Panu,

Z Pana opisu wnioskuję, że ma Pan zaniżoną samoocenę, w jakiś sposób daje Pan takie niewerbalne komunikaty kolegom, co działa na zasadzie spiralnej.

Myślę, że pomocna byłaby dla Pana praca nad poprawą samooceny, mógłby Pan popracować z psychologiem lub skorzystać z takich warsztatów z poczucia własnej wartości.

Życzę Panu tylko wartościowego odbioru siebie,
Irena Mielnik-Madej