Przepuklina rozworowa przełyku. Czy mogę jeść marchewkę i kolorowe warzywa?

Dzień dobry, od ponad pół roku cierpiałem na bóle w klatce piersiowej, bóle żeber. Myślałem, że to sprawa sercowa, kardiolog wykluczył serce. Zrobiłem wszystkie możliwe badania i wszystko było ok. Już myślałem, że to nerwica. Swoją drogą przez te bóle nabawiłem się porządnej nerwicy i hipochondrii. Wreszcie udałem się na gastroskopię. Wykryto u mnie: przełyk bez zmian. We wpuście widoczna przepuklina rozworu przełyku. W inwersji widoczny szeroki lejek spustowy. Reszta prócz drobnych podrażnień ok. Czytałem w internecie na temat zmiany sposobu życia. Zacząłem jeść gotowane warzywa, mięso ograniczyłem, to m.in.: zero tłuszczu, alkoholu i niestety papierosów. Zaczynam dietę. W związku z tym mam parę pytań: - Czy mogę jeść marchewkę i kolorowe warzywa? - Czy mogę pozwolić sobie na owoce takie, jak banany, jabłka? - Czy można jeść orzechy, orzeszki, pestki z dyni? - Czy są jakieś ćwiczenia na przepuklinę? - Czy można biegać długodystansowo? Proszę o radę.
ponad rok temu

Witam,
dieta w przepuklinie rozworu przełykowego polega na ograniczeniu produktów ciężkostrawnych i wzdymających, a więc także niektórych warzyw takich, jak: warzywa kapustne czy strączkowe, cebula, seler, czosnek, kalafior i brokuły.
Każda osoba ma jednak indywidualne odczucia i produkty powodujące wzdęcia u jednych, u innych mogą nie dawać żadnych objawów. Wówczas takie warzywa można spożywać, ale w mniejszych ilościach.
Jeśli chodzi o marchewkę, sałatę, cukinię, bakłażana, pietruszkę, cykorię, kapustę pekińską, buraki i wiele innych warzyw można je spożywać bez przeszkód. Najlepiej w formie surowej i gotowanej (na parze lub w małej ilości wody) bądź pieczonej. Orzechy i pestki mogą być ciężkostrawne, ale znów w małych ilościach niektóre osoby tolerują je.
Najlepiej zwrócić się do dietetyka o dogłębną, indywidualną poradę i zalecenia żywieniowe.
Ćwiczyć nie należy po posiłku. Wysiłek powinien być umiarkowany, ubrania na trening luźne i wygodne. Lekki jogging (bez sprintu) nie powinien być przeszkodą.
Pozdrawiam