Przyczyny dużej utraty wagi

Mam 18 lat. W czerwcu tamtego roku ważyłam 68 kg. Dzisiaj ważę 49 kg. Czuję się często senna, słaba. Jem dużo, a i tak chudnę. Miałam też tak, że coś zjadłam, a za jakieś 2 godz. wymiotowałam. Lekarz rodzinny powiedział, że nie widzi nic, co mogłoby wzbudzić niepokój (chociaż widać mi wszystkie kości). Mam czasami zawroty głowy i leci mi krew z nosa. Proszę o szybką odpowiedź.

Pani Magdo!

Nie mogę odpowiedzieć na Pani pytanie, ponieważ nie wiem, jakiego jest Pani wzrostu, stąd niemożliwe jest wyliczenie należnej masy ciała. Mogę podać natomiast kryteria diagnostyczne rozpoznania anoreksji (wszystkie muszą być spełnione):

1. Masa ciała znacznie poniżej normy (jako kryterium stosuje się np. wartość wskaźnika BMI<17,5 kg/m).
 2. Utrata masy ciała została spowodowana celowym unikaniem "tuczącego" pożywienia lub innymi sposobami, jak: prowokowanie wymiotów, intensywne ćwiczenia fizyczne, stosowanie środków przeczyszczających lub odwadniających, tabletek odchudzających.
3. Występuje stałe zaabsorbowanie obawą przed przytyciem oraz narzucanie sobie niskiego progu masy ciała.
4. Zaburzenia hormonalne powodujące brak miesiaczki, zaburzenia libido i potencji lub inne zaburzenia hormonalne.

Zawroty głowy i krwawienie z nosa są objawami niespecyficznymi. Polecam ewentualne powtórzenie badań laboratoryjnych i wizyty u internisty oraz konsultację lekarza psychiatry.

Z pozdrowieniami