Przyjaźń z byłym chłopakiem

Przyjaźnię się z moim "eks". Jednak on nadal mnie kocha i czasami dochodzi z jego strony do jednoznacznych sytuacji. Ja jednak chciałabym iść w przód i spróbować poznać kogoś nowego, ale boję się, ze nie znajdę właściwej osoby i zostanę z niczym. Czy powinnam jakoś zastopować przyjaciela i wyjaśnić po raz kolejny na czym stoimy?
ponad rok temu

Dzień dobry!
Przyjaźń bezpośrednio po zakończonym związku jest bardzo trudna, a zdaniem wielu wręcz niemożliwa. Kiedy raz przełamiemy z kimś barierę intymności (bliskości intymnej, nagości, zwierzeń) o charakterze romantycznym, nie jest możliwe zapomnienie o tym i cofnięciem się do takich granic intymności, jakie obowiązują w związku kumpelskim, zawodowym, luźniejszej relacji.
Jednocześnie partner może odbierać Waszą relację jako stałą szansę na powrót, nadzieję na naprawę i powrót związku.
Jeśli jesteś przekonana o tym, że miłość między Wami skończyła się i jesteś gotowa na wejście w nowy związek z innym mężczyzną, masz dwa wyjścia. Pierwsze - jasno ustalić zasady, jakie gesty, słowa, sytuacje są absolutnie niedopuszczalne między Wami, jako między "tylko przyjaciółmi". Np. nie spotykacie się wieczorami ani w swoim mieszkaniach (ponieważ to nasuwa skojarzenia z klimatem randki), ale tylko w ciągu dnia, w niezobowiązujących okolicznościach, w towarzystwie również innych znajomych. Jeśli nie przestrzegasz tych zasad, dajesz byłemu chłopakowi nadzieję. Drugie - na jakiś czas całkowicie zerwać albo bardzo rozluźnić Wasze relacje, nie spotykać się. To naturalny czas na przeżycie żałoby po utraconym związku, "odkochanie się" i zaakceptowanie nowej sytuacji.
Pozdrawiam!

jesli po rozstaniu para zostaje w "przyjazni"tzn., ze jedno z nich liczy na cos wiecej i czeka. przyjazn miedzy kobieta i mezczyzna jest mozliwa, jesli po rozstaniu dadza sobie troche czasu na zalobe, pozbieranie sie (wnioski, zmiany, odpuszczenie itd.), a nastepnie kazde z nich wejdzie w satysfakcjonujacy zwiazek, w ktorym dba i umie zaspokoic swoje potrzeby.jesli te warunki zostana spelnione i po jakims czasie para znow sie spotyka, to przyjazn jest mozliwa.w trakcie swojej dwudziestoletniej pracy, spotkalam wiele par, gdzie nie byly spelnione te warunki i zawsze jedno czekalo na cos wiecej...
szanowna Pani, nie zastopuje Pani przyjaciela i wyjasnienie tu nic nie da...nie zmieni....nalezaloby sie zastanowic jakie zyski ma Pani z tej relacji i sprobowac zaspokoic je w inny sposob.pytanie, czy nie trzyma Pani w tym ukladzie strach przed "nieznalezieniem wlasciwej osoby i zostania z niczym". to jest nieswiadomy mechanizm, ktory daje nadzieje ekspartnerowi. pomoze Pani przyjrzenie sie wlasnym mechanizmom, albo ze specjalista, albo z jakas madra, zintegrowana, zyczliwa osoba.pozdrawiam serdecznie Violetta Ruksza

Witam. Skoro Pani wie czego chce tj poznać kogoś innego i już tłumaczyła, że ten związek nadal trwać nie może to znaczy, że tłumaczenie byłemu partnerowi nie ma sensu bo on postępuje zgodnie z wysyłanymi przez Panią komunikatami i zgodnie ze swoim sercem, a to Pani trudno zakończyć tą relację wiec należałoby zaczać od siebie i albo zwiazać się z nim a przynajmniej tak to nazwać albo definitywnie zakończyć znajomość. Jesli trudno Pani podjąc takie kroki to warto korzystać z pomocy specjalisty psychologa bądź psychoterapii.
Magdalena Brabec