Z reguły zmiany nastroju są ciąży zupełnie normalne. Wiążą się ze specyficzną gospodarką hormonalną ciężarnej kobiety (adrenaliny, noradrenaliny i endorfiny). Inne czynniki takie jak kryzys związany z nową sytuacją, dolegliwości, obciążenie fizyczne, zmiany w wyglądzie ciała, przewartościowanie życiowych priorytetów itp., również mogą wpływać na nastrój kobiety. Dla ciężarnej bardzo ważne jest wsparcie ze strony najbliższych. Emigracja, o której Pani pisze może przyczyniać się do nasilenia negatywnych emocji, aczkolwiek wcale nie musi - wszystko zależy od tego jak Pani przeżywa tę sytuację, czy brakuje Pani osób, które zostały w kraju, czy za granicą ma Pani wsparcie bliskiej osoby. Jeśli brakuje Pani wsparcia proponuję skorzystać z pomocy psychologicznej. Siły psychicznej może także dodać Pani udział w szkole rodzenia i bezpośredni kontakt z innymi ciężarnymi - przeżywającymi to co Pani. Jeśli nie ma Pani możliwości udziału w spotkaniach "twarzą w twarz" proponuję w miarę potrzeb nadal korzystać z możliwości, które daje internet (fora, grupy wsparcia, poradnictwo on-line). Warto także dużo odpoczywać, dbać o swoje potrzeby, spełniać zachcianki, relaksować się, korzystać z ulubionych form rozrywki dostosowanych do możliwości kobiety w ciąży - takie doświadczenia pozytywnie wpływają na nastrój. Przede wszystkim jednak proponuję dać sobie prawo do przeżywania emocji - nie oceniać siebie negatywnie za odczuwaną złość, lęk, niepewność, smutek, zmiany nastroju - stany te są naturalne i doświadczają je chyba wszystkie przyszłe mamy.
Życzę szczęśliwego rozwiązania!
Huśtawki nastrojów w ciąży zdarzają się nie tylko w kontekście zmian hormonalnych, ale także zmian psychologicznych, nowych wyzwań i zadań czekających przyszła mamę, a także zmieniającego się obrazu siebie. Może więc stanowić to normę. Jeśli jednak objawy są dla Pani uciążliwe i chciałaby Pani z tym popracować- warto skonsultować się z psychologiem. Można skorzystać z formy pomocy online- niektóre gabinety świadczą tego typu usługi dla osób, które nie mogą skorzystać z pomocy w tradycyjny sposób.
Witam,
Po pierwsze proszę porozmawiać o tym z lekarzem prowadzącym i położną. Huśtawka nastrojów jest dość powszechna i naturalna w ciąży ze względu na liczne i znaczące zmiany hormonalne. Hormony jednak być może nie są jedyną przyczyną Pani stanu, dlatego radzę skonsultować się również z psychoterapeutą.
Pozdrawiam
Witaj,zgłoś się do najbliższej grupy wsparcia,które m.in.mogą istnieć w ramach parafii polskich.Samotnośc nie słuzy ani Tobie,ani macierzyństwu.Potem zajmiesz się problemem alimentów,bo będziesz silniejsza.
Pozdrawiam.
Witam, może Pani problem dotyczy właśnie faktu bycia z daleka od bliskich, pewnego lęku o siebie i dziecko( duża nadinterpretacja), przyczyn może być wiele, dlatego warto poszukać pomocy na miejscu i porozmawiać o swojej sytuacji lub skorzystać z poradni psychologicznej online. Pozdrawiam serdecznie.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Przyjmowanie leku Lerivon w dawce 7,5 mg na dobę w ciąży – odpowiada Cezary Maciejak
- Myśli o śmierci i próba samobójcza – odpowiada Mgr Piotr Schwarz
- Utrata trzech ciąż – odpowiada Mgr Katarzyna Garbacz
- Jak żyć z depresją? – odpowiada Mgr Arleta Balcerek
- Załamanie psychiczne męża – odpowiada Mgr Katarzyna Garbacz
- Depresja w czasie ciąży – odpowiada Mgr Magdalena Golicz
- Lęk o przyszłość po urodzeniu dziecka – odpowiada dr n. med Monika Łukaszewicz
- Poczucie samotności i chęci przytulenia kogoś – odpowiada Piotr Bochański
- Jak leczyć swoje problemy ze snem w czasie rozwodu? – odpowiada Mgr Marzena Swoszowska-Mojżesz
- Złe samopoczucie i myśli samobójcze u nastolatki – odpowiada Mgr Arleta Balcerek