Przytulanie się do stóp przez trzylatka

Witam serdecznie. Chciałabym się dowiedzieć, co to za zaburzenie: trzylatek wybiera spośród odwiedzających go osób jedną z nich. Niekoniecznie jest to ktoś znany dziecku wcześniej. Ściąga tej osobie buty i przytula się do stóp. Czasem usypia w ten sposób.Najlepiej jak ta osoba ma ubrane czarne skarpety.

Witam serdecznie

Myślę, że należałoby skonsultować się idąc z dzieckiem do psychologa, jeśli ten objaw u trzyletniego dziecka Panią niepokoi. Jeśli jednak dziecko po prostu przytula się , może wyczuwa spokój i dobre emocje u którejś z osób przychodzących i dlatego wybiera ją by przy niej usnąć.

Pozdrawiam ciepło
A. Ręklewska psycholog

Zachowanie rzeczywiście jest dość nietypowe. Warto przyjrzeć się całościowo rozwojowi maluszka, jeśli nie występują żadne inne odstępstwa od norm rozwojowych dla wieku można to uznać za specyficzne dla malca zachowanie. Ewentualnie próbować dociec przyczyn czy wprowadzać zmiany (stopniowe wzmacnianie innych, bardziej pożądanych zachowań).
W razie wątpliwości warto skonsultować się z lekarzem pediatra i psychologiem rodzinnym.