Przywiązanie do domu i problemy z jego opuszczeniem

Witam, mam 21lat i mam problem z wyjazdami. Kiedy wyjeżdżam poza dom(np. na wakacje) to chcę do niego koniecznie wrócić.Na początku się cieszę, że wyjeżdżam, później-najczęściej dzień lub kilka godzin potrafię się rozpłakać i postanowić, że nigdzie nie jadę. Wydaje mi się, że będę tęsknić za mamą/za domem, ale nie jestem pewna czy to jest powód. Staje się to co raz bardziej irytujące-mam 21lat i chciałabym to zmienić, ponieważ marzy mi się zwiedzenie wielu miejsc na ziemi.Proszę o pomoc, radę.

Dzień dobry!

Sytuacja jest złożona i prawdopodobnie silnie związana z cechami osobowości i historią życia, przekracza więc możliwości porady internetowej. Konieczna jest dłuższa osobista rozmowa. Może Pani skonsultować się z psychoterapeutą w swoim mieście.

Pozdrawiam!

Żeby móc Pani pomóc, najpierw trzeba określić, z czego wynika tak silne przywiązanie do domu rodzinnego i pojawiają się tęsknota za nim. Takie cechy osobowości mogą mieć różne źródła. Zarówno określić przyczyny przeżywanych przez Panią trudności jak i zaproponować leczenie można dopiero po konsultacjach u psychoterapeuty, dlatego proszę rozważyć taką możliwość.

Problem wydaje się być bardziej złożony niż kwestia samodzielnych wyjazdów, wydaje mi się że wymaga "rozłożenia go na czynniki pierwsze" w celu dowiedzenia się gdzie leży jego źródło. Proponuję udanie się do psychoterapeuty który pomoże Ci zrozumieć swoje zachowania, da wsparcie emocjonalne i pomoże uporządkować Twoje życie na tyle żebys mogła zrealizować wszystkie swoje marzenia :) pozdrawiam, Monika

Dzień dobry, z pani opisu wynika, że ma pani trudności w przeżyciu separacji od domu rodzinnego (rodziców). Jeżeli przybiera to na tyle silne objawy, że nie chce pani fizycznie opuszczać domu zachęcam do kontaktu z psychoterapeutą i rozpoczęciu pracy nad tym problemem. Pozdrawiam.