Jak opanować nerwy i stać się mniej nerwową?

Witam, jestem bardzo nerwowa osobą w przyszłości chce mieć dziecko mam dopiero 18 lat, ale martwię że przez nerwy poronie jak mam się nie denerwować?Moi rodzice są nerwowi, nie wiem czy to ma na mnie wpływ ciągle płacze bo nie chce już tak się nie denerwować a ja marze o dziecku dodam że zajmowałam się małymi dziećmi i bardzo mnie lubią, i miałam z nimi dobry kontakt nigdy nie byłam wobec nich nerwowa z czego to wynika?Proszę o odpowiedz

Mgr Monika Hibner

Witam,
pisze Pani, że jest Pani nerwową osobą i rodzice także. Warto się zastanowić co to oznacza, że Pani jest nerwowa. Np. to, że reaguje Pani agresją słowną gdy coś nie idzie po Pani myśli, czy np. to, że przejmuje się Pani wszystkim i wszystkimi. To bardzo ogólne zagadnienie bycie "nerwowym" i dużo może się za nim kryć. Warto się temu przyjrzeć wraz z psychologiem czy psychoterapeutą, co pomoże Pani zrozumieć skąd bierze się nerwowość i znaleźć rozwiązanie.
Pozdrawiam,
Monika Hibner

W takiej sytuacji warto podjąć psychoterapię. Specjalista psycholog, zdiagnozuje i pomoże poradzić sobie zarówno z obniżonym nastrojem, nadmierna emocjonalnością jak i nierozwiązanymi trudnościami w relacjach z rodzicami.

Pod hasłem "nerwowość" może kryć się wiele, dlatego też trudno mi określić (po tak krótkim opisie) co konkretnie się dzieje. Być może przeżywa Pani duży poziom stresu, z którym sobie nie radzi, nie ma odpowiednich metod zaradczych. Proszę spróbować na początek różnego rodzaju treningów relaksacyjnych (Jacobsona, Schultza), które pomogą zniwelować napięcie.
Ponadto wydaje mi się zasadną wizyta u psychologa, z którym omówi Pani lęki. Mając 18 lat już martwi się Pani "na zapas" ciążą i ma wizję problemów spowodowanych przez nerwy. Takie zamartwianie się można zniwelować podczas spotkać z psychologiem poznawczo-behawioralnym, z którym popracuje Pani nad przekonaniami dotyczącymi siebie i świata, swoim sposobem myślenia. Powodzenia!