Tęsknota za domem rodzinnym

chce się dowiedzieć jak poradzić sobie z tęsknotą za domem rodzinnym mam 21 wyjechałam do francji do starszej samotnej ciotki aby jej trochę pomóc w domu jestem tutaj od sierpnia ale strasznie tęsknie za domem za mamą najbardziej mam tutaj być do 21 grudnia nie wiem jak wytrzymać chce mi się płakać mam ciągle doła zaznaczę że ciotka ma małe mieszkanie i nie mam bardzo nawet co robić. Dodam też że ma trudny charakter bardzo ciężko mi się z nią dogadać bardzo często się kłócimy proszę o radę
KOBIETA ponad rok temu

Mgr Kamila Drozd Psycholog

Witam serdecznie!
Jeżeli miała Pani dobre relacje z mamą, to nic dziwnego, że wyjazd do Francji sprawił, że boleśnie Pani odczuwa nieobecność bliskiej osoby. Jak poradzić sobie z tęsknotą za domem rodzinnym, za mamą? Może Pani telefonować, pisać SMS-y, rozmawiać z rodziną przez Skype, pisać do nich maile albo listy tradycyjne. Może Pani poprosić, by przysłali Pani paczkę z Polski z Pani ulubionymi rzeczami, które zostawiła Pani w domu. Napisała Pani, że wyjechała do starszej ciotki, by jej pomóc, ale i tak niezbyt dużo ma Pani do robienia. Ponadto, często kłóci się Pani z ciotką. Czy w takiej sytuacji jest sens, by aż do grudnia zostawała Pani u tej ciotki? Czy pojechała Pani tam w celach zarobkowania? Czy jest Pani związana we Francji jakimiś zobowiązaniami formalnymi? Jeśli nie, to może warto rozważyć powrót do kraju? Nie wiem, jak dokładnie wygląda Pani sytuacja, dlatego trudno mi coś konkretnego doradzić. Odsyłam Panią do artykułu: Jak sobie radzić z tęsknotą?
Pozdrawiam i życzę powodzenia!

Tęsknota jest naturalna. Czasem cis trzeba przepłakać, jest to naturalny sposób radzenia sobie z emocjami i napięciem. Czasem też jest tak, ze niektóre rzeczy są za trudne, czego nie wiedzieliśmy decydując się na pewne kroki np wyjazdu za granicę.
Warto poszukać grup wsparcia- może są w Pani okolicy inni Polacy? Albo obcokrajowcy, którzy tez zmagają się z tęsknota? Dzielenie doświadczeń i sposobów radzenia sobie z trudnością, wzajemne wspieranie się pomaga. Można tez takich grup poszukać w internecie. Zapewnić sobie także jak najczęstsze możliwości kontaktu z bliskimi. Warto także poszukać własnych przyjemności i możliwości realizowania siebie w tym miejscu, wypełnienia czasu. Może także jasno wyznaczyć sobie cele, czas, a także zasady i granice w relacji z ciotką. Nie wiem, na jakich zasadach Pani u niej mieszka, ale warto jasno się umówić co do tego, jak to ma wyglądać, jakie są Pani oczekiwania i możliwości, a jakie ciotki itp.