Przywrócenie metabolizmu po dietach

Witam,ile trwa przywracanie metabolizmu po dietach ,głodówkach do własciwego tempa, teraz waga zatrzymała się i niemogę schudnąc wcale,wszystkie wyniki badan są w normie,zawsze miałam szybki metabolizm,a teraz sama sobie go zrujnoawałam,czy teraz juz zawsze będe miała wolny czy on juz wcale niepowróci do tego stanu co miałam kiedys

Trudno powiedziec ile może to trwac. Zależy jakie diety Pani stosowała i przez jaki okres czasu. Da sie oczywiscie przywróc własciwe tempo metabolizmu ale może to trwac od kilku tygodni do kilku miesiecy. Prosze na razie stosowac diete na utrzymanie aktualnej wagi, jesc regularnie 5 małych posiłków dziennie co 3 godziny i włączyc aktywnosc fizyczną.

Dzień dobry!
Na szczęście metabolizm można przyśpieszyć. Zajmie to trochę czasu, więc proszę uzbroić się w cierpliwość i być konsekwentna w swych działaniach. Największym sprzymierzeńcem przemiany materii jest regularne jedzenie co 3 godziny. Drugim krokiem jest picie odpowiedniej ilości wody (masa ciała x 30 ml wody). Kolejnym pomocnikiem jest aktywność fizyczna. Aby w pełni poprawić stan organizmu proszę nie zapominać o relaksie i wysypianiu się. Pozdrawiam!

Powinna Pani teraz powoli zwiększać kaloryczność diety (np o 100 kcal tygodniowo) oraz zwiększyć intensywność ćwiczeń. Przyrost masy mięśniowej zwiększy metabolizm.

Witam serdecznie,

Głodówki oraz diety niskokaloryczne sż największym błędem, jaki możemy popełnić chcąc schudnąć. Tak jak sama Pani stwierdziła zwalniają metabolizm. Tempo metabolizmu powinno powrócić do stanu sprzed odchudzania, ale trzeba czasu i Pani zaangażowania. Musi Pani skupić się w tym momencie na pełnowartościowej i odpowiednio zbilansowanej diecie. Nalepy jeść mniejsze porcje ale często aby organizm wciąż pracował a metabolizm przyspieszał. Na początku może Pani zauważyć nawet wzrost wagi ale z czasem bimetalizm wskoczy na wyższy poziom tylko trzeba cierpliwości.
Nie rezygnuje Pani jeżeli zobaczy na wadze kilka kresek w górę. jada Pani 5 razy dziennie w odstępach co 2,5-3h oraz pije około1,5-2l czystej wody mineralnej. Dodatkowo przestrzega Pani podstawowych zasad żywieniowych a efekty się pojawią.

Dzień należy rozpocząć od pełnowartościowego śniadania zjadanego do 1h po przebudzeniu zaś kolację 3-4h przed snem. Powinna Pani również zrezygnować z żywności silnie przetworzonej, tłustej, kolorowych napoi oraz słodyczy. Zalecam wybierać chude białe mięsa, jedynie razowe pieczywo oraz brązowy ryż, makaron i gruboziarniste kasze. Należy zjadać dużo warzyw oraz owoce w celu dostarczenia cennego błonnika. Na kolację ograniczamy węglowodany a skupiamy się na białku.

Przykładowy jadłospis: śniadanie: 2kromki razowego pieczywa lekko posmarowane serkiem np typu Bieluch, wędlina drobiowa plus warzywa
II śniadanie jogurt kefir czy maślanka z owocami plus kromka razowego pieczywa lub dosypać do jogurtu otręby czy płatki owsiane
obiad sałatka warzywna z grillowanym kurczakiem i kaszą gryczaną
podwieczorek podobnie jak II śniadanie
kolacja jaja lub chuda ryba czy pierś z kurczaka z warzywami lub twaróg z warzywami lub puszka tuńczyka z warzywami

Powinna Pani również wprowadzić aktywność fizyczną. Można skorzystać z siłowni pomocy trenera fitness lub ćwiczyć samodzielnie w domu.
Przy ćwiczeniach należy zadbać o właściwą dietę. Trening powinien zaczynać się około 2h po posiłku lub jeżeli jest to niewielka przekąska to około 1h. W posiłkach okołotreningowych należy unikać tłuszczu, gdyż upośledzają odbudowę glikogenu.

W razie dodatkowych pytań zapraszam na bezpłatną konsultację
tel 506225670
Pozdrawiam Mgr Joanna Wasiluk

Nie, nie musi już tak zostać. Są sposoby aby nieco go przyspieszyć. Dobrze, że już wiesz, że głodówki, niskokaloryczne diety na dłuższa metę nie dają dobrych rezultatów.
Gdy mamy dobrą i szybką przemianę materii organizm spala wszystkie nadprogramowe kalorie, dzięki czemu łatwiej nam utrzymać zgrabną sylwetkę. Natomiast jeżeli jest spowolniona bardzo łatwo tyjemy i trudniej nam schudnąć.Na szczęście istnieje kilka prostych zasad, dzięki którym możemy trochę przyspieszyć metabolizm.

Buduj mięśnie: wiadomo, że najlepszym sposobem na poprawę przemiany materii jest ruch. Każdy kilogram mięśni zużywa 12 kcal dziennie, a kilogram tłuszczu tylko 4 kcal. Aktywność ruchowa pobudza mięśnie (ale nie pobudza tłuszczu), co powoduje dodatkowy wydatek energetyczny związany z istnieniem masy mięśniowej. Zatem im większa masa mięśniowa, tym wyższa podstawowa przemiana materii.

Pij wodę: aby spalać kalorie, organizm potrzebuje wody. Nawet umiarkowane odwodnienie bardzo spowalnia metabolizm, warzywa i owoce są dobrym źródłem wody.

Jadaj częściej, ale mniej: spożywając duże posiłki, z długimi przerwami między nimi spowalniasz metabolizm. Gdy jesz mniejsze porcje, co 3-4h przez cały dzień utrzymujesz metabolizm na podwyższonym poziomie.

Przyprawiaj jedzenie: ostre przyprawy podwyższają tempo przemiany materii nawet o 20%! lubczyk, pieprz cayenne, cynamon, imbir, jałowiec, bazylia, majeranek, kminek i mięta

Jedz białko: trawi się ono około dwa razy dłużej od węglowodanów i tłuszczy, dzięki czemu dłużej utrzymuje uczucie sytości. Jest ono budulcem mięśni, które sprawiają, że metabolizm jest szybszy.

Pij czarną kawę: czarna kawa (bez dodatku cukru i śmietanki), dzięki zawartej w niej kofeinie nie tylko pobudza nas do działania, ale także przyspiesza metabolizm. Oczywiście nie powinno się spożywać jej w nadmiarze ze względu na podwyższenie ciśnienia krwi.

Pij zieloną i czerwoną herbatę- zawierają kofeinę i katechiny - substancje które podnoszą tempo metabolizmu. Naukowcy twierdzą, że picie tych herbat może na kilka godzin dziennie przyspieszyć przemianę materii aż o 17%.

Zadbaj o dostarczanie organizmowi błonnika. Dzięki niemu układ pokarmowy działa szybciej i sprawniej.

Unikaj głodówek, nierozsądnych diet- każda dieta, która ogranicza dzienne spożycie kalorii do 1000 lub mniej, spowalnia metabolizm..główna część straconej masy pochodzić będzie z masy mięśniowej (a gdy spada ilość mięśni, metabolizm zwalnia)

Wysypiaj się: stwierdzono, że zbyt krótki sen ma negatywny wpływ na gospodarkę hormonalną organizmu i przyczynia się do zwiększenia stężenia greliny (hormonu nasilającego uczucie głodu). Gdy mniej śpimy, w ciągu dnia jesteśmy ospali i nie mamy energii, a to prowadzi do zaburzenia prawidłowego działania organizmu i spowolnienia tempa przemiany materii.

Powodzenia ;)

Ewa Kozłowska Dietetyka, Warszawa

Wraz z wiekiem tempo metabolizmu spada, ale nie oznacza że zawsze będzie niski. Proszę uzbroić się w cierpliwość i sprawdzić czy w Pani diecie nie brak jodu.

Niestety juz nie wroci Pani do metabolizmu pzred dietami, jedynie moze go Pani ciut poprawic regularnymi poisłkami jedzac pełnowartosciowe produkty pijac duzo wody i regularnie cwiczac ale to da tylko 5-10% poprawy metabolizmu, niestety stosowanie diet ma konsekwencje na całe zycie!

Witam, niestety muszę zacząć od złej wiadomości, że nie da sie już wrócić do stanu wyjściowego, czyli sprzed okresu stosowania niezbilansowanych diet czy głodówek. Za takie błędy "płaci się" już zawsze, ale mądrze ułożona, prawidłowo zbilansowana dieta, pozwala trochę przemianę materii "podkręcić"wymaga Pani bardzo indywidualnie opracowanego planu, strategii żywieniowej, która pozwoli bezpiecznie wyjść z tego impasu. W tym celu zapraszam na www.dietoterapia.waw.pl
Serdecznie pozdrawiam

Czas przywrócenia metabolizmu na właściwe tory zależy od stanu organizmu i naszej determinacji. „Wszystkie wyniki badań”, to znaczy jakie? Nie wystarczy zrobić tylko morfologię krwi. Może tarczyca przestała funkcjonować prawidłowo, powstały inne zaburzenia hormonalne, które teraz nie pozwalają Pani schudnąć? Najlepiej proszę wybrać się do doświadczonego dietetyka i nie korzystać z diet internetowych, czy tzw. „sprawdzonych diet” stosowanych przez innych. Osobiście polecam Pani program żywienia metabolic balance układany na podstawie Pani wyników badań krwi (35 parametrów) we współpracy z lekarzami. Program ten pozwoli Pani spokojnie uregulowac swój metabolizm, zeszczupleć i dodatkowo umożliwi zrozumienie funkcjonowania swojego organizmu, dzięki czemu uniknie Pani takich problemów zdrowotnych w przyszłości. Powodzenia :-)