Spowolnienie metabolizmu po anoreksji

Witam, moim problemem jest spowolniony metabolizm po anoreksji. Mam 17 lat, 163 cm/50kg, trenuję (lekkoatletyka) - 4x w tyg. trening aerobowy, 2x siłowy. Jem ~1500 kcal dziennie. Wiem, że to stanowczo za mało, bo wysiłek jest intensywny. Mimo to sylwetka się nie poprawia - chcę wyrzeźbić mięśnie i nieco zredukować tkankę tłuszczową. Dieta jest zbilansowana. Dlaczego mimo to ani waga (wzrost masy mięśniowej), ani wygląd (zmniejszenie tkanki tłuszczowej) się nie zmieniają? Co robić?
17 LAT ponad rok temu

Witam! Aby zwiększyć masę mięśniową przede wszystkim powinna Pani przyjmować większą liczbę kalorii - około 2500 dziennie, aby organizm miał niezbędny budulec - białko do budowania masy mięśniowej. 1500 kcal wystarcza jedynie na zaspokojenie podstawowej przemiany materii. 163 cm i 50 kg to w zasadzie idealne proporcje, podejrzewam więc że nie dostrzega Pani redukcji tkanki tłuszczowej, ponieważ najzwyczajniej w świecie organizm nie ma zapasów, których mógłby się pozbyć. Ponieważ anoreksja jest poważnym zaburzeniem i niesie ze sobą również ryzyko powikłań somatycznych radziłabym ocenić funkcję tarczycy (TSH, fT3, fT4) oraz wykonać podstawowe badania krwi (morfologia, poziom elektrolitów). Pozdrawiam.

Witam, Twoja masa ciała nie zmienia się, ponieważ organizm tego nie potrzebuje i czuje się zagrożony. Powinnaś poprzestać na tym co jest obecnie, zwiększyć nieco kaloryczność diety, wtedy masa mięśniowa będzie miała być z czego zbudowana. Nie martw się – zwiększenie kaloryczności nie spowoduje wzrostu tkanki tłuszczowej, ponieważ intensywnie ćwiczysz. Dodam, że kilogramy na wadze nie są tu wyznacznikiem, ponieważ masa mięśniowa waży więcej niż tkanka tłuszczowa. Pozdrawiam.