Pytanie 5-letniej córki o zastosowanie podpasek

Witam, moja 5-letnia córeczka zapytała do czego służą podpaski. Czy to odpowiedni wiek, by jej wszystko wyjaśnić? Co powinno wiedzieć dziecko w tym wieku?

Oczywiście nie należy za bardzo ubarwiać opowieści np. złe samopoczucie, niewygoda itp. Warto podkreślić, że " Mama się dzięki temu lepiej czuje".
Pozdrawiam.

Witam,

każdy wiek jest dobry na uświadamianie dzieci, zwłaszcza, gdy zadają pytania i czymś konkretnym się interesują. Natomiast na pewno należy zwracać przy tym uwagę na używane słownictwo i poziom szczegółowości przekazu dostosowane do wieku dziecka (czyli używamy słów, które dziecko zna i rozumie).

Zignorowanie niewygodnego pytania, pokazywanie że jest to temat tabu może wyrządzić więcej krzywdy.

Pozdrawiam,
Elwira Chruściel

Polecam odpowiedź raczej ogólną, choć nie wymijającą. Proszę odpowiedzieć zgodnie z prawdą, ale bez szczegółów. Dziecko samo dopyta o te szczegóły, gdy "przetworzy" pierwszą odpowiedź i będzie gotowe na więcej.
Takie momenty warto wykorzystywać, bo dziecko wiedzione ciekawością łatwo przyjmuje wiadomości, które będą dla niego czymś naturalnym, a nie owianym "tabu". W sprawach płciowości i seksualności zbyt często skrępowanie dorosłych prowadzi do niepotrzebnego zawstydzenia u dzieci i późniejszych zahamowań w sferze dbania o własne ciało i jego potrzeby.

http://www.krakowpsycholog.com.pl/