Smoczek u 5-letniego dziecka

mam zdaje się ogromny problem ponieważ moja córka która ma 5 lat nadal doi smoczek, i każda próba kończy się wielką histerią , pomóżcie co mam zrobić ona idzie od września do szkoły ,,,

Córka rzeczywiście jest w wieku, w którym okres smoczka powinna mieć już dawno za sobą. Oczywiście warto pomyśleć dlaczego utrzymujecie go tak długo! Może czuje się dzięki niemu młodsza i może jest traktowana jakby miała mniej lat (np. poprzez różne przywileje, wyręczanie, ustępstwa, do których częściej jesteśmy skłonni wobec młodszych dzieci)? A może jest dzieckiem upartym i postawienie "na swoim", również w kwestii smoczka, jest sposobem na pokazanie rodzicom "kto tu rządzi". Skoro do tej pory nie chciała zrezygnować ze smoczka sama, to prawdopodobnie sama tego jeszcze długo nie zrobi (choć za jakiś czas zacznie się go pewnie trochę wstydzić). To co może Pani zrobić, to podjąć decyzję, najlepiej wspólnie z córką, o dniu w którym pożegnacie się ze smoczkiem, a następnie konsekwentnie to zrealizować, bez zmieniania decyzji pod wpływem histerii córki!!! Aby było jej łatwiej, proszę ustalić, że w zamian za "pozbycie się" smoczka kupicie jakąś wyczekiwaną zabawkę albo dostanie jakąś inną wybraną przez siebie nagrodę. Proponuję wspólnie wyrzucić smoczek do kosza i tego samego dnia zrealizować nagrodę. Jeżeli mimo nagrody u córki pojawi się smutek, płacz czy histeria - proszę przypomnieć o otrzymanej nagrodzie i poczekać, być może nawet parę dni, aż córka pogodzi się z tą zmianą. Pozdrawiam.

Witam. Trzeba odstawić smoczek i to już dawno temu. Może spróbuje Pani tak na logikę, że jest za duża i inne dzieci już smoczka nie używają, że idzie do szkoły, i tym podobne. Dodatkowo zainicjować z nią celebrację rozstania sie ze smoczkiem; niech zadecyduje jak chce sie z nim rozstać: czy wyrzucić do kosza, czy pójśc razem do śmietnika, czy schować do pudełka i wynieść do piwnicy czy jeszcze jakaś inna barwniejsza historia razem wymyślona, spróbować włączyć smoczka w jakąs zabawę. Albo przyszedł mi jeszcze taki pomysł, ze w nagrodę za rozstanie ze smoczkiem dostanie bobasa- ale bezwzglednie trzeba go kupić i słowa dotrzymać- i od teraz smoczek będzie bobasa, nie jej, i zawsze będzie przy niej, ale córce już go nie wolno używać, tylko lalce jak będzie niespokojna czy jak będzie płakać.