Zapytaj lekarza

7 3 6 , 8 2 2

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Pytanie o syndrom jerozolimski

Chciałby się dowiedzieć,czy syndrom jerozolimski(psychoza),czy to jest tak straszna choroba,a może poprostu wiara w Boga???
MĘŻCZYZNA, 31 LAT ponad rok temu

Dziecko z ADHD w szkole

ADHD to zespół nadpobudliwości ruchowej. Dotyka on najczęściej dzieci. Jak uczeń z ADHD może funkcjonować w szkole. Obejrzyj film i zapoznaj się z wypowiedzią eksperta na ten temat.

Dzień dobry!

Przekonanie religijne, które łączą duże grupy ludzi (np. przekonanie o niepokalanym poczęciu, zmartwychwstaniu itp.) nie mają charakteru zaburzeń. Również ekstaza religijna może wynikać z atmosfery miejsca, wspólnego grupowego lub indywidualnego przeżycia o mistycznym charakterze.
Można jednak mówić również np. o psychozie, analizując konkretny przypadek osoby, która ma zaburzenia świadomości i postrzegania, doświadcza omamów lub urojeń - np. o tym, że jest postacią biblijną, nie zachowuje krytycyzmu wobec swoich myśli i zachowań itp.

Pozdrawiam!

Psycholog, seksuolog i mediator rodzinny. Członek Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego.
0

Syndrom jerozolimski (inaczej obłęd jerozolimski) to zaburzenie urojeniowe, które występuje stosunkowo często wśród turystów podróżujących po Ziemi Świętej (stąd nazwa) i polega najczęściej na utożsamianiu się z postaciami biblijnymi (wiara, że jest się Mesjaszem, Janem Chrzcicielem itp). Często ustępuje samoistnie (np po opuszczeniu Jerozolimy). Może jednak być objawem poważnej choroby psychicznej.

0

Dzień dobry. Syndrom jerozolimski nie jest tożsamy z wiarą. Jest to objaw psychotyczny - co innego wierzyć w Boga, a co innego twierdzić, że jest się Bogiem lub inną postacią biblijną. Pozdrawiam.

Psycholog i psychoterapeuta, absolwent Uniwersytetu Śląskiego.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy