Skąd się bierze ciągły odruch wymiotny?

Dzień dobry! Od 8 lat trenuję sporty siłowe, jestem typem ektomorfika. Bardzo ciężko nabieram masy, a masa jest mi potrzeba. Od pewnego czasu, a właściwie ze 3-4 lata, mam problem z jedzeniem posiłków. Mam 188 cm wzrostu, ważę 97 kg, a jednorazowo w żołądku mogę zmieścić tyle, co dziecko w podstawówce... Podczas jedzenia czy picia szybko dopadają mnie mdłości. Nie mogę zjeść dużego posiłku, choć bardzo chciałbym. Wystarczy niewielka ilość jedzenia, żeby wywołać u mnie ten odruch. Nie jestem w stanie trzymać odpowiedniej diety, by nabierać masy, bo po prostu nie dam rady tego zjeść. Nie wiem, co jest tego powodem. Masa mi jest bardzo potrzebna, a nawet nie mogę nabrać tłuszczu, który też by się trochę przydał (mam bardzo dużą siłę w stosunku do masy, stąd biorą się kontuzje, bóle w stawach i kręgosłupie). Zauważyłem, że gdy już dopadają mnie mdłości, siedzę i powstrzymuję się od wymiotów, wystarczy, że coś odwróci moją uwagę, np. zadzwoni do mnie telefon i zacznę rozmawiać z kimś, przestając na chwilę myśleć o wymiotach, to od razu przechodzi, natomiast wystarczą ze 2-3 gryzy czegokolwiek, żeby to wróciło...
ponad rok temu

Witam serdecznie!

Twój wskaźnik BMI wynosi 27,44 kg/m2 (norma wynosi 18,5 - 25 kg/m2), jednak nie świadczy to o nadwadze, ponieważ jesteś aktywny fizycznie, uprawiasz sporty siłowe, a Twoja masa ciała wynika z rozbudowanej tkanki mięśniowej, a nie zbyt wysokiej zawartości tłuszczu w organizmie.

Odruchy wymiotne nie są chorobą, lecz może się zdarzyć, że są objawami jakiejś choroby, w tym zaburzeń krążenia, zapalenia wyrostka robaczkowego czy też nieżytu żołądka i zaburzeń w funkcjonowaniu wątroby. Dlatego skontaktuj się z lekarzem i przedstaw mu swój problem, aby wykonać niezbędne badania i zdiagnozować przyczynę odruchów wymiotnych.

Być może przyczyną mdłości jest także niewłaściwa dieta. Jeśli jadasz nieregularne posiłki, żółć produkowana przez wątrobę nie jest „zużywana”. Niezwiązana z pożywieniem żółć, może trafiać do przewodu pokarmowego, a jeśli dotrze do pustego żołądka, podrażnia śluzówkę żołądka, a objawem tego są odruchy wymiotne. Dlatego musisz spożywać regularne posiłki (5 posiłków dziennie), ale w małych objętościach, najlepiej co 3 godziny.

Obowiązkowo rano musisz zjadać śniadanie przed wyjściem z domu. Mdłości mogą być spowodowane także niedożywieniem.

Aby poprawić swoje „wyniki sportowe” wzbogać swoją dietę o węglowodany złożone, czyli pełnoziarniste pieczywo, kasze, makarony żytnie i orkiszowe, komosę ryżową oraz amarantus. Przyprawiaj potrawy, to zwiększy Twój apetyt. Jedz chude wędliny, mięso i obowiązkowo 3 razy w tygodniu ryby. Pomocny w rozwijaniu tkanki mięśniowej jest także chudy nabiał. Aby zapobiec występowaniu zakwasów, po wysiłku fizycznym spożywaj warzywa, zarówno w postaci surówek jak i soków. Twoim mięśniom potrzebne są węglowodany, jeśli ich brakuje, organizm zaczyna produkować w zwiększonej ilości kwas mlekowy.

Pamiętaj także o wypijaniu dużej ilości wody mineralnej, która usprawni działanie wszystkich narządów.

Pozdrawiam,
Anna Kacperska