Strach przed rozstaniem z rodzicami u 5,5-latka

5, 5letni syn nagle zaczął bać się rozstan z rodzicami. Boi sie wychodzić z domu nawet na krotko. Mówi tylko że rozstanie jest okropne i on umrze. Jak mu pomóc. To już 3tyg. Pozdrawiam i dziękuję

za malo danych by odpowidziec.odp na portalu niewiele pomoze,..warto sie temu przyjrzec.... polecam konsultacje u doswiadczonego terapeuty.pozdrawiam serdecznie, Violetta Ruksza

Jeśli to ma swój niedawny początek, można porozmawiać z synkiem, co się stało, że dość nagle przestał wychodzić i rozstawać się. Istnieje duża szansa rozpoznania tej przyczyny i rozmawiania o niej. Jeśli chodzi o wychodzenie z domu, to można przygotować cos bardzo atrakcyjnego ( wizyta w zoo kino itp.), co będzie tak pociągające, że chłopiec zechce wyjść. Generalnie dobrze jest stopniować wystawianie dziecka na rozstanie. Np. przebywać dalej od niego, pokazując, że nic złego się nie dzieje, przebywać w drugim pokoju, i tak dalej. Czyli chodzi o zorganizowanie z dzieckiem ćwiczenia na stopniowe przekonywanie się przez dziecko, że nic się nie dzieje, gdy w pobliżu nie ma rodzica.

Serdeczne pozdrowienia
Tomasz Furgalski