Szantaż przez byłego męża

Moja znajoma doznaje przemocy psychicznej ze strony byłego meza, objawia sie to atakami bezustannymi na jej osobe, a takze na niszczeniu psychiki dziecka. Były maz szantazuje corke w sposob drastyczny, zabrania jej chodzic na ulubione zajecia fizyczne,wmawiajac jej ze ja wyczerpuja, szantazuje np ze jesli zrezygnuje z zumby w czasie kiedy jest z mama to bedzie ja wozil na tance w pt kiedy wypada jego weekend a potem nie dotrzymuje slowa, dziecko boi sie reakcji ojca ma leki ..Kto mopze im pomoc?

Gorąco polecam pomoc psychoterapeutyczną.

Koniecznie rodzina powinna się znaleźć pod opieką specjalisty. Mama osobno i córka osobno. Dziecko może uzyskać darmową opiekę w rejonowej Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej a mama w jakimś stowarzyszeniu gdzie często pracują psychologowie. Taki długotrwały stres może mieć wpływ na przyszłe życie dziecka. Proszę ich mobilizować do korzystania z pomocy.

Warto dać jej namiary psychologa lub mediatora, który w takich sytuacjach często bywa bardzo pomocny. Najczęściej w podobnych sytuacjach polecam mediatora sądowego, który – pozostając obiektywny i niezaangażowany z żadnej strony- pomaga negocjować w konfliktach, wyjaśnia i poszukiwać wspólnych, akceptowalnych przez obie strony rozwiązań.

Witam
Pani znajoma mogłaby skorzystać albo z pomocy mediatora, albo mogłaby ograniczyć ojcu widzenia z dzieckiem a w sytuacji bardzo trudnej nawet mogłaby złożyć wniosek odebranie mu praw rodzicielskich. Zapraszałabym Pani znajomą do skorzystania z psychoterapii, dzięki której mogłaby szukać siły w sobie.
anna suligowska

Mgr Beata Szymik Psycholog, Zabrze

W dużej mierze to pani koleżanka musi sobie pomóc sama. Oczywiście jest wiele instytucji w których może uzyskać pomoc. Są Ośrodki/Punkty Interwencji Kryzysowej gdzie jest w stanie uzyskać pomoc psychologa, prawnika, pracownika socjalnego itd. Jeśli maż stosuje przemoc psychiczną może nawet zgłosić sprawę na policję/do sądu o tak zwane znęcanie się psychiczne. Dokładniejsze informacje odnośnie procedury może dostać na przykład w Punkcie Interwencji Kryzysowej. Może też uzyskać pomoc odnośńie stawiania granic swojemu mężowi.
Beata Szymik

Rodzina powinna być objęta pomocą psychologiczną- cała rodzina (terapia dziecka bez udziału rodzica/rodziców rzadko kiedy jest dobrym rozwiązaniem). Być może sensowne byłoby zaproponowanie rodzicom mediacji- celem ustalenia zasad sprawowania opieki nad dzieckiem. Pozdrawiam
Justyna Owczarek- Skoneczna

jesli Pani znajoma nie umie sie bronic przed atakami bylego meza, to powinna sie zglosic do psychoterapeuty-pomoc moze sobie tylko ona sama np.terapia, nauka obrony granic itd. Pani moze jej pomoc tylko zyczliwoscia, akceptacja i dbaniem o siebie w relacji(to modeluje zachowania). pozdrawiam serdecznie, Violetta Ruksza

Witam... sam zacząłbym od mediatora rodzinnego.Można takich znaleźć przy sądzie rejonowym.Są też działający niezależnie. Zachęcam też do kontaktów z psychologami lub terapeutami zajmującymi się sprawami rodzin (terapeutami rodzinnymi) w Poradni Zdrowia Psychicznego, Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej lub Powiatowym Ośrodku Pomocy Rodzinie. Nie "od rzeczy" byłoby także porozmawiać z prawnikiem lub policjantem dzielnicowym. Niektóre Ośrodki Interwencji Kryzysowej prowadzą kompleksową pomoc w sprawach tego typu, oferując: mediacje terapię i pomoc prawną. Proszę poszukać w okolicy. Współczuję i pozdrawiam.