Terapia dla introwertyka

Czy introwertyk może przez terapię otworzyć się na ludzi czy to niechęć pozostanie mu do końca życia?
MĘŻCZYZNA, 29 LAT ponad rok temu

Dzień dobry!

Każda osoba jest inna i każdy "introwertyzm" jest nieco inny - ma inne źródła, mechanizmy utrwalania się itd. Część naszych cech jest bardziej stabilna, temperament w dużym stopniu zależy od uwarunkowań biologicznych, wrażliwości układu nerwowego. Niektóre cechy osobowości można jednak skutecznie zmieniać, szczególnie wtedy, kiedy są źródłem trudności, cierpienia i mamy dużą motywację do tej zmiany. Można założyć, że zmiany będą pozytywne, choć może nie spektakularne. Najważniejsze, aby lepiej zrozumieć i zaakceptować siebie. Nauczyć się lepiej radzić sobie z wadami i umiejętnie wykorzystywać zalety, mocne strony.

Pozdrawiam!

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Kiedy na terapię?

Mam 33 lata. Jesteśmy razem prawie 13 lat. Miesiąc temu dowiedziałam się, że mąż od ponad roku ma romans z 20-latką i że się w niej zakochał, chce z nią być. Powiedział mi także, że oprócz dziecka nic już nas nie łączy. Jednak poprosiłam go o jeszcze jedną szansę ratowania naszej rodziny, bo mamy 6-letnią córkę, a ja mimo odrazy do samej siebie za to jak się upokarzam, nadal Go kocham. Zgodził się i wrócił do domu. Wiem, że może nam pomóc terapia. Kiedy powinniśmy się na taką terapię wybrać? Kiedy będzie odpowiedni moment? Dodam jeszcze, że mąż wrócił do nas dwa tygodnie temu, mogę się do niego przytulać, ale nie zgadza się na seks. A może nie ma sensu walczyć? Proszę o radę.

KOBIETA, 33 LAT ponad rok temu

Witam Panią serdecznie!

Na wstępie pragnę zaznaczyć, iż w żadnym wypadku, wysiłku wkładanego w ratowanie małżeństwa nie można nazwać poniżaniem się. Uważam, że takie działanie jest powodem do dumy i świadectwem dojrzałości oraz odpowiedzialności. Przecież walczy Pani nie tylko o szczęście swoje i męża, ale przede wszystkim o szczęście Państwa dziecka i jego przyszłość w każdym aspekcie. Moim zdaniem jest to heroiczna walka, która nie tylko ma sens, ale także ogromną szansę powodzenia.

Kryzys w małżeństwie rzadko bierze się znikąd. Zwykle postrzega się go jako proces, na który wpływ mają obie strony. Psychoterapia pomaga w odnalezieniu i zrozumieniu przyczyn powstania konfliktu (którym zazwyczaj są niezaspokojone potrzeby jednej lub obu stron) oraz w nauczeniu się metod konstruktywnej pracy nad poprawą i tym samym zacieśnieniem relacji małżeńskiej.

Uważam, że terapię powinniście Państwo zacząć najszybciej jak to możliwe, nie tylko ze względu na siebie, ale również ze względu na córeczkę. Dzieci są bardzo uważnymi obserwatorami, widzą i czują więcej, niż dają to po sobie poznać.

Pozdrawiam Panią ciepło i życzę dużo siły oraz wytrwałości w walce o rodzinę.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Jeśli jest to faktycznie depresja (rozumiana jako choroba, a nie tzw "dół" czy obniżenie nastroju), bez pomocy psychiatry i psychologa trudno się leczyć. Zachęcam jednak do podjęcia konsultacji specjalistycznej.

0

Dzień dobry, terapia istnieje właśnie dlatego, że w wielu przypadkach nie można poradzić sobie samemu. Może pani sięgnąć po książki samorozwojowe, autoterapeutyczne jednak moim zdaniem nie zastąpią one profesjonalnej psychoterapii prowadzonej przez wykwalifikowanego psychoterapeutę. Pozdrawiam.

0

Po pierwsze- skąd diagnoza depresji? Po drugie - co znaczy "fantazjować" w tym wypadku? Niestety bez szerszego kontekstu niewiele można na portalu poradzić. Mimo wszystko namawiam na konsultację z psychologiem, podczas której zdecyduje Pani czy chce podjąc terapię, czy też nie. Pozdrawiam.

0

Aby móc mówić, że jest to depresja, musi zostać postawiona diagnoza, a tę może postawić wyłącznie lekarz podczas osobistej konsultacji lub nawet kilku. Samodzielne diagnozowanie to ryzykowna sprawa. Jeśli już taka diagnoza zostanie postawiona, lekarz sugeruje odpowiednią drogę postępowania, np. farmakoterapię lub psychoterapię (a czasem ich połączenie). Ciekawi mnie też skąd niechęć do podjęcia leczenia?

0

Depresja jest chorobą jak każda inna i tak samo wymaga leczenia.
Proponuję udać się na konsultację do psychiatry. Specjalista po dokładnym przeprowadzeniu wywiadu lekarskiego będzie mógł postawić diagnozę i dobrać odpowiednie postępowanie. Oceni też nasilenie Pani objawów i zdecyduje, jeśli będzie taka potrzeba, o zastosowaniu farmakoterapii, psychoterapii lub obu metod łącznie.

Depresja ma różne oblicza, objawy, przyczyny itd., w zależności od tego dobiera się odpowiedni sposób leczenia.

Zapalenie płuc albo złamanie nogi też będzie Pani leczyć na własną rękę? To dokładnie to samo.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty