Zapytaj lekarza

7 4 0 , 3 8 5

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Trudne relacje i kłótnie z bratem

Mam dość. Mieszkam razem z bratem i ciągle się kłócimy. Ostatnio zarzucił mi, że nigdy się nie usamodzielnię, bo ciągle popieram rodziców i zależy mi tylko na ich pieniądzach. Powiedział, że nikogo nie pokocham, bo nie umiem kochać. Stwierdził, nie płakałby jeśli coś by się stało rodzicom, bo nie czuję z nimi emocjonalnej więzi. Że zależy mu tylko na jego drugiej połówce, kiedyś wyrzucił mnie z domu bo on miał przyjechać.. To boli. Mój brat leczy się, bierze leki psychotropowe. Nie wiem co robić
KOBIETA, 22 LAT ponad rok temu

Przywiązywanie wagi do cudzych opinii

Zależnie od tego, na co brat choruje, podobne zachowania mogą być także objawem choroby. W tej sytuacji można także zwrócić się o pomoc do ośrodka w którym brat się leczy- często świadczona jest tam pomoc, wsparcie i psychoedukacja dla rodzin pacjentów.
W domu warto skupić się na jasnej komunikacji oraz stawianiu granic, gdy ma Pani poczucie,m że brat je przekracza. Zachęcam także do porozmawiania z rodzicami i wypracowania wspólnych zasad funkcjonowania w domu i wspierania brata w leczeniu.

Psycholog i psychoterapeuta. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego.
0

Zadaje pani pytanie, co robić. To zależy od tego, jaki efekt chce pani osiągnąć, a tego pani w wiadomości nie sprecyzowała. Czy chodzi o poprawienie kontaktu z bratem? (do tego trzeba dobrej woli obojga). Czy może o uniezależnienie się od jego opinii?

Elżbieta Grabarczyk
http://ppp-salamandra.blogspot.com/

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy