Witam,
Pani masa ciała jest na granicy normy. Przy wadze 51 kg będzie miała Pani niedowagę. Stanowczo odradzam odchudzanie. Najważniejsze jest zdrowie. Masa ciała kobiety zmienia się w trakcie cyklu miesięcznego. W trakcie miesiączki może Pani ważyć ok 2 kg więcej, ze względu na zatrzymanie wody w organizmie.
Pozdrawiam,
Katarzyna Migoń
www.provita-katowice.pl
Witam,
Pani waga przy tym wzroście wydaje się prawidłowa, aczkolwiek trudno to stwierdzić z całą stanowczością nie wiedząc jaką ma Pani budowę ciała i w jakiej jest Pani kondycji ogólnie.
Natomiast co do pytania, to zanim odpowiem, chciałabym żeby Pani sama zadała pytanie sobie: Co jest takiego magicznego w liczbie 51, że akurat tyle chciałaby Pani zobaczyć na wadze? Przy odchudzaniu należy przede wszystkim mieć na uwadze i dążyć do tego, aby proporcje tk. mięśniowej do tłuszczowej były jak najlepsze, a tych informacji nie da się jednoznacznie i w miarodajny sposób odczytać jedynie z "wagi" ciała.
Oczywiście dobrze jest, gdy osoba potrafi sama określić w jakim przedziale wagowym czuje się najlepiej i nie jest to podyktowane modą na określony typ budowy (wagę), tylko stanowi jej subiektywne odczucie podyktowane względami zdrowotnymi i samopoczuciem. Zakładam, że pomimo skupienia się przez Panią na konkretnej cyfrze ;) na wadze, należy Pani do tej grupy osób.
Żeby odpowiedzieć na pytanie, dlaczego Pani nie chudnie należało by w pierwszej kolejności przyjrzeć się jadłospisowi. Jednak już na pierwszy rzut oka jestem w stanie zauważyć podstawowe błędy w podejściu: 1. "mało co jem" 2. "nie spożywam posiłków po 18"
Oba te stwierdzenia opierają się na mitach dotyczących odchudzania i nie mają wiele wspólnego z praktyką i osiąganiem celów.
Nie da się w tak krótkiej odpowiedzi udzielić wszystkich wskazówek, dlatego zachęcam Panią do wizyty u dietetyka, który zapozna Panią z zasadami zdrowego zrzucania masy ciała i ułoży jadłospis.
Aleksandra Rytwińska
Szanowna Pani,
z danych, które Pani przedstawiła mogę obliczyć Pani BMI (wskaźnik masy ciała). Wynosi u Pani 18,6 punktów. Znajduje się on na granicy normy z niedowagą. Zastanawiają mnie przyczyny, dla których chciałaby Pani schudnąć o 1,5kg (wtedy będzie Pani ważyła za mało). Brak zmian w masie ciała może wynikać z ćwiczeń, które sprawiają, że dochodzi do zaniku tkanki tłuszczowej i rozrostu tkanki mięśniowej. Ta druga jest cięższa - stąd brak zmian ogólnej masy ciała. W żadnym wypadku nie powinna Pani rezygnować z posiłków o odpowiedniej wartości kalorycznej. Niedojadanie nie jest dobrym sposobem na odchudzanie, a wręcz niesie ze sobą niebezpieczne skutki. Zachęcam więc do zdrowego odżywiania i aktywności fizycznej, które z pewnością lepiej wpłyną na Pani kondycję i dobre samopoczucie niż przesadne odchudzanie. Życzę dużo zdrowia i pozdrawiam serdecznie
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Dieta dla nastolatki - jak zdrowo jeść? – odpowiada Mgr inż. Ola Kilen-Zasieczna
- Drastyczne odchudzanie u 13-latki – odpowiada Roma Wojtewicz
- Muszę schudnąć, tylko jak mam to zrobić? – odpowiada Mgr inż. Marta Michalak-Tomasik
- Dlaczego przytyłam, mimo aktywności fizycznej? – odpowiada Roma Wojtewicz
- Problem z utratą wagi przy intensywnym wysiłku fizycznym – odpowiada Lek. Małgorzata Horbaczewska
- Przybieranie na wadze pomimo treningów i zdrowego odżywiania – odpowiada Mgr Adrian Kowalewski
- Szybkie odchudzanie - kiedy schudnę? – odpowiada Mgr inż. Ola Kilen-Zasieczna
- Codzienne ćwiczenia i jazda konna a odchudzanie – odpowiada Roma Wojtewicz
- Odchudzanie 10 kg i wyrzeźbienie zgrabnych nóg – odpowiada Mgr Anna Zientalska
- Dlaczego wyglądam lepiej po przytyciu niż przed odchudzaniem? – odpowiada Dr Anna Brinken
artykuły
Jak schudnąć po ciąży - ile można przytyć, kiedy zacząć się odchudzać, odżywianie, ćwiczenia
Okres cięży to wyjątkowy czas w życiu każdej kobie
Jeśli chcesz schudnąć, musisz ustawić sobie ambitniejsze cele niż te, które chcesz osiągnąć
Z najnowszych badań wynika, że osoby odchudzające
"Ta choroba to samotność". Roksana Środa, dietetyk, sama musiała zmierzyć się z anoreksją, SIBO, IBS i PCOS
Roksana Środa, 27-letni dietetyk kliniczny, przesz